lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


BANSKÁ BYSTRICA: Výskyt respiračných ochorení a chrípky sa mierne pribrzdil Banská Bystrica 14. októbra (TASR) - Kým uplynulý týždeň ukázala analýza hlásení detských aj praktických ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 30.11.-0001 categoryDenné správy

Banská Bystrica 14. októbra (TASR) - Kým uplynulý týždeň ukázala analýza hlásení detských aj praktických lekárov v Banskobystrickom kraji vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a približne rovnaký výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO), v 41. kalendárnom týždni je trend mierne opačný. Výskyt ARO je nižší o 8,5 percenta a výskyt CHPO sa v medzitýždňovom porovnaní zvýšil len o necelé jedno percento. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto typov ochorení v populácii obyvateľstva Banskobystrického kraja nižší v rozmedzí od 33 do 38 percent. Lekári v tomto regióne opäť neevidovali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). V porovnaní so 40. kalendárnym týždňom (2,5 percenta) sa však mierne zvýšil počet komplikácií z ARO - na 3,6 percenta. Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín - 107 prípadov, zápalmi stredného ucha (38) a v 58 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií, až takmer 10 percent, sa vyskytlo vo vekovej skupine 15 až 19-ročných adolescentov, 4,3 percentá komplikácií evidujú epidemiológovia medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom. Ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako.V 41. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 61 percent lekárov pre deti a dorast a 54 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých evidoval banskobystrický RÚVZ, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý kraj, 5601 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1532 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Hovorkyňa pokračovala, že CHPO sa vyskytli v 722 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 197 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia takmer 947 prípadov, nasleduje Rimavská Sobota (456) a Banská Bystrica (639 prípadov). Len o niečo nižšia je chorobnosť na ARO v okresoch Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Žarnovica. Čo sa týka CHPO, najvyšší počet pacientov je v okrese Veľký Krtíš, Lučenec a Revúca.Z hľadiska veku ochorenia ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu seniorov. Nižšia, ale rovnaká chorobnosť je v skupine 0 až päťročných - 3855 na 100.000 detí tejto vekovej skupiny, a šesť až 14-ročných detí. Naopak, najnižšia chorobnosť na tieto typy ochorení je medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom a vekovou skupinou 15 až 19-ročných detí.

Štítky :

Varovný signál cievnej mozgovej príhody - Tranzitórny ischemický atak

Cievna mozgová príhoda patrí medzi najzávažnejšie ochorenia, ktoré môžu postihnúť ľudský organizmus. Každoročne na Slovensku postihne približne 17 000 ľudí, pričom výrazne ovplyvňuje kvalitu ich života.