lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Denné správy, Lekárske články a zaujímavosti - Lekari.sk Pravidelne aktualizované lekárske spravodajstvo zo Slovenska a zahraničia.

Lekarne.sk

BMC SAV zavádza model organoidov pri liečbe rakoviny prsníka

authorTASR datePondelok, 15.12.2019 categoryDenné správy

Bratislava 15. decembra (TASR) - Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) zavádza model organoidov pri liečbe rakoviny prsníka. Ten je priamo odvodený od nádorov prsníka a lepšie odzrkadľuje ich kompletnosť. TASR o tom informovala Zuzana Vetrecin Čeplíková z BMC SAV.

Lekarne.sk

Zdravie: V Katedrále sv. Martina odslúžia omšu za zosnulých darcov orgánov

authorTASR datePondelok, 15.12.2019 categoryDenné správy

Bratislava 15. decembra (TASR) – Na tretiu adventnú nedeľu bude v bratislavskej Katedrále svätého Martina o 17.00 h odslúžená v poradí šiesta svätá omša za zosnulých darcov orgánov, ktorí darovaním orgánov umožnili smrteľne chorým žiť formou transplantácie. Omšu bude celebrovať novovysvätený kňaz Róbert Holečka, ktorý sám absolvoval transplantáciu obličky. TASR o tom informoval hlavný ...

Lekarne.sk

A. Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu

authorTASR dateSobota, 13.12.2019 categoryDenné správy

Bratislava 13. decembra (TASR) – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) priznala, že demisiu nepodala len pre to, ako dopadla stratifikácia, čiže reforma nemocníc. "Nebolo to len pre stratifikáciu. To bolo o tom, že niekto povýši politiku nad odbornosť.

Lekarne.sk

IT expert: Záznamy pacientov sa vďaka blockchainu nebudú dať zmanipulovať

authorTASR dateSobota, 13.12.2019 categoryDenné správy

Bratislava 13. decembra (TASR) - Technológia blockchain môže zmeniť svet a zlepšiť kontrolovateľnosť dôležitých oblastí verejného života. Zhodli sa na tom experti na konferencii 1st China-CEEC Blockchain Summit, ktorá sa v piatok uskutočnila v Bratislave. Údaje, ktoré sa raz vložia do blockchainu, už nemôžu byť nikým pozmenené, vysvetlil slovenský expert na blockchain Matej Michalko z IT ...

Lekarne.sk

Zdravie:Budúci rok rakovinu podľa prognóz diagnostikujú vyše 40.000 Slovákom

authorTASR dateSobota, 13.12.2019 categoryDenné správy

Bratislava 13. decembra (TASR) - V roku 2020 pravdepodobne presiahne počet prípadov novodiagnostikovaných onkologických ochorení na Slovensku 40.000. Vyplýva to z prognózy vývoja onkologických ochorení v SR, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Národný onkologický register (NOR) SR ponúka rozšírený obsah informácií o onkologických ochoreniach na svojom webovom ...

Skríning rakoviny krčka maternice

Liga proti rakovine sa počas svojej 30 ročnej existencie dlhé roky zasadzovala o vznik skríningov na Slovensku. Jednou z jej hlavných úloh je prevencia. Ministerstvo zdravotníctva SR v rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie začína tretiu etapu štátom riadeného skríningového programu – zameranú na včasné odhalenie rakoviny krčka maternice.