lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Čile začne očkovať proti covidu deti vo veku tri roky a viac Santiago 25. novembra (TASR) - Čile vo štvrtok oznámilo, že začne očkovať proti koronavírusu deti ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 25.11.2021 categoryDenné správy

Santiago 25. novembra (TASR) - Čile vo štvrtok oznámilo, že začne očkovať proti koronavírusu deti vo veku tri roky a viac. Juhoamerická krajina už úspešne zaočkovala približne 90 percent svojej pôvodnej cieľovej populácie. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.Deti dostanú čínsku vakcínu CoronaVac, ktorá sa už používa u detí vo veku od 6 do 15 rokov, uviedol Inštitút verejného zdravia.Pre dospievajúcu mládež vo veku 16 až 18 rokov používa Čile vakcínu od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech.Rozhodnutie používať rôzne očkovacie látky vychádza z výskumov vakcíny CoronaVac v Číne, ktoré ukázali, že táto čínska vakcína má vyššiu mieru nepriaznivých vedľajších účinkov u starších detí než u mladších, vysvetlil inštitút.Čile sa v očkovaní detí vo veku od troch rokov pridalo k Venezuele, Kolumbii a susednej Argentíne.Nikaragua a Kuba očkujú aj batoľatá od dvoch rokov.Očkovať mladšie deti začne tiež Európa, keďže regulačný úrad Európskej únie pre lieky (EMA) vo štvrtok schválil vakcínu od Pfizeru/BioNTechu na použitie u detí vo veku 5 až 11 rokov. Čile s 19 miliónmi obyvateľov zatiaľ zaočkovalo okolo 13,8 milióna ľudí, teda vyše 90 percent svojej cieľovej skupiny dospelých vo veku 18 rokov a viac.Koronavírusom sa v Čile nakazilo celkovo približne 1,75 milióna ľudí a 38.000 zomrelo, ukazujú oficiálne údaje.

Štítky :

Lekári a niektoré samosprávy žiadajú zastaviť a dopracovať reformu nemocníc

Bratislava 25. novembra (TASR) – Lekári a predstavitelia regionálnych samospráv žiadajú Národnú radu SR, aby zastavila a dopracovala návrh reformy nemocníc. Chcú najmä záruku, aby sa nezačalo s reorganizáciou lôžkovej ústavnej starostlivosti dovtedy, kým nebude posilnený systém ambulantnej starostlivosti. Informovali o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii.