lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Európska lieková agentúra začala s predbežnou kontrolou vakcíny proti COVID-19 Amsterdam 1. októbra (TASR) - Európska lieková agentúra (EMA) začala s predbežnou kontrolou prvej vakcíny ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 01.10.2020 categoryDenné správy

Amsterdam 1. októbra (TASR) - Európska lieková agentúra (EMA) začala s predbežnou kontrolou prvej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. EMA o tom informovala vo štvrtok na svojej webovej stránke.EMA začala posudzovať prvé údaje o vakcíne, ktoré pochádzajú z laboratórnych štúdií. Tieto údaje však nestačia na preukázanie bezpečnosti a účinnosti vakcíny, keďže sa zatiaľ nepredložili všetky potrebné údaje. Predbežná revízia údajov je jedným z regulačných nástrojov, ktoré agentúra používa na urýchlenie hodnotenia sľubného lieku alebo vakcíny, ak je ohrozené verejné zdravie. EMA hodnotí údaje postupne z prebiehajúcich štúdií.Za normálnych okolností musia byť všetky údaje o účinnosti, bezpečnosti a kvalite lieku a všetky požadované dokumenty predložené naraz spolu na začiatku hodnotenia spolu so žiadosťou o registráciu liekov. Výsledky prebiehajúcich rozsiahlych klinických štúdií, na ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí, budú k dispozícii v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov. Tieto výsledky poskytnú informácie aj o tom, ako účinná je vakcína pri ochrane ľudí pred chorobou COVID-19.Hodnotenie bude prebiehať, pokiaľ nebude k dispozícii dostatočné množstvo údajov, a spoločnosť si následne môže podať žiadosť o registráciu.V súčasnosti nie je možné odhadnúť celkový časový harmonogram hodnotenia. Tento proces však oproti bežnej registrácii trvá kratšie a použil sa aj pri posudzovaní lieku Veklury s účinnou látkou remdezivir.

Štítky :

Ako zloženie vzduchu v interiéri ovplyvňuje naše zdravie?

V tomto období sme sa naučili venovať zvýšenú pozornosť dezinfekcii rúk, ale aj priestoru, ktorý nás obklopuje. Položili ste si však už niekedy otázku, ako si môžeme dezinfikovať naše pľúca? Na prvý pohľad možno zvláštna otázka, ale pri hlbšom zamyslení dáva význam.