lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


IPčko: Psychický stav ľudí sa môže s jeseňou zhoršiť, no náročnejšia je jar Bratislava 19. septembra (TASR) - Psychický stav ľudí sa môže s nástupom jesene zhoršiť. Prichádzajú ...

authorTASR dateVloženie/úprava Utorok, 19.09.2023 categoryDenné správy

Bratislava 19. septembra (TASR) - Psychický stav ľudí sa môže s nástupom jesene zhoršiť. Prichádzajú s ňou kratšie, sychravejšie a daždivé dni. Približujeme sa počas nej k času, keď za tmy vstávame a vraciame sa domov. V kontexte duševného zdravia je však náročnejším obdobím jar. Pre TASR to priblížil riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.
"Mnohí z nás na jar čakajú, je symbolom energie, prebúdzania a začiatku celého cyklu. Niektorí ľudia sú však po jeseni a zime veľmi vyčerpaní a necítia sa plní energie, sú unavení po zime a myslia si, že niečo s nimi nie je v poriadku. Aj toto môže byť spúšťačom rôznych duševných ťažkostí," skonštatoval.
Nápomocné a užitočné pre ľudí počas daných období je dopriať si veci, činnosti a aktivity, ktoré majú radi. "Je dôležité spoznať samého seba a dopriať si to, čo vám fungovalo v minulosti alebo čo vám pomáha teraz, či už je to šport, knihy, pohyb, kontakt s priateľmi, návšteva wellnes, masáž," doplnil Madro. Dôležité sú podľa jeho slov tiež zdravé vzťahy, rovnováha medzi odpočinkom a prácou a počúvanie samého seba.
Apeluje na ľudí, že v prípade, ak sa potrebujú porozprávať o svojom prežívaní, majú tak urobiť. "Ak máte pocit, že to celé už trvá dlhšie ako dva týždne a neprichádza zmena, či naopak sa stav zhoršuje, obráťte sa na odborníka, " dodal. Ľudia môžu podľa neho kontaktovať aj linky pomoci IPčko.sk či krízovú linku pomoci 0800 500 333.


akb nik

Štítky :

NCZI: SR pripravila národnú pracovnú verziu 11. revízie klasifikácie chorôb

Bratislava 12. júla (TASR) - Slovensko v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pripravilo národnú ...