lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Komárno: Vlani darovalo v nemocnici krv 1626 darcov Komárno 27. januára (TASR) – Celkovo 1626 darcov sa rozhodlo v minulom roku darovať krv ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 27.01.2021 categoryDenné správy

Komárno 27. januára (TASR) – Celkovo 1626 darcov sa rozhodlo v minulom roku darovať krv v Nemocnici Agel Komárno. „Vyrobili sme 6056 jednotiek transfúznych prípravkov rôzneho druhu – erytrocyty, trombocyty a čerstvo zmrazenú plazmu. Prvodarcov sme evidovali 299,“ informovala primárka Oddelenia hematológie a transfuziológie Enikö Radi. Rekordérom bol podľa jej slov muž, ktorý daroval krv celkovo 123-krát. Z celkového počtu dobrovoľníkov, ktorí prišli do nemocnice, nemohli darovať krv približne dve percentá. Pandemická situácia ovplyvnila aj darovanie krvi v komárňanskej nemocnici. "Všetky zdravotnícke zariadenia museli rýchlo zareagovať na túto situáciu. Naše transfuziologické pracovisko zrušilo výjazdové odbery a zaviedli sme nahlasovanie darcu na konkrétny čas, aby sme sa vyhli zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí v priestoroch transfuziologického oddelenia. Zvýšili sme tiež počet odberových dní na štyri dni v týždni," povedala primárka. S epidémiou súvisia aj ďalšie opatrenia. Darcovia musia vyplniť tzv. check-list, ktorý obsahuje zdravotnú a cestovateľskú anamnézu. Musia mať prekryté horné dýchacie cesty, je potrebná dezinfekcia rúk a meranie teploty. "Prípravky červených krviniek karantenizujeme 14 dní. Aj napriek sprísneniu týchto opatrení evidujeme približne rovnaký počet odberov ako v predchádzajúcom roku," zhodnotila Radi.

Štítky :

Francúzsko študentkám bezplatne poskytne menštruačné potreby

Paríž 23. februára (TASR) - Francúzska vláda v utorok oznámila, že študentkám zaistí bezplatný prístup k hygienických potrebám, ako sú menštruačné vložky či tampóny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve v boji proti tzv. menštruačnej chudobe, informuje agentúra AFP.