lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Kuba zatvára školy, bary a reštaurácie - nákaza koronavírusom znova silnie Havana 14. januára (TASR) - Kuba od štvrtka zatvára školy, bary a reštaurácie a zastaví ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 14.01.2021 categoryDenné správy

Havana 14. januára (TASR) - Kuba od štvrtka zatvára školy, bary a reštaurácie a zastaví aj všetku nočnú verejnú dopravu. Dôvodom je prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom, oznámila vláda. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.Nové opatrenia prichádzajú po tom, čo zdravotnícke úrady hlásili v stredu 550 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín. Ostrovná krajina zaznamenala celkovo vyše 16.000 infikovaných a 158 úmrtí na ochorenie COVID-19.Podľa prísnejších opatrení si môžu ľudia z reštaurácií iba vziať jedlo domov alebo dať si ho doručiť donáškovou službou. Všetka verejná doprava sa zastaví vždy o 21.00 h.Každý, kto nebude dodržiavať pravidlá, dostane "ťažké pokuty", napísali štátne noviny Tribuna de la Habana. Ministerka školstva Ena Elsa Velázquezová na Twitteri zároveň uviedla, že vyučovacie hodiny budú od nasledujúceho týždňa vysielané v televízii.Z opatrení bol vyškrtnutý celkový zákaz verejnej dopravy, ako aj obmedzenia pohybu vozidiel a ľudí od 21.00 h do 05.00 h, hoci najprv ich štátne médiá ohlasovali.Školy v kubánskom hlavnom meste Havana boli vlani zatvorené od polovice marca do októbra, pričom vo zvyšku krajiny ich znovu otvorili v septembri, keď sa zdalo, že sa epidémia koronavírusu spomaľuje.Krajina s 11,2 milióna obyvateľov začala znovu otvárať ekonomiku a približne v rovnakom čase aj svoje hranice, ale po vianočných sviatkoch zaznamenáva rekordné čísla nakazených.

Štítky :

EK: Do leta by malo vakcínu proti koronavírusu dostať 70 percent dospelých v EÚ

Brusel 19. januára (TASR) - Do leta 2021 by malo v krajinách EÚ podľa Európskej komisie (EK) dostať vakcínu proti novému koronavírusu do 70 percent dospelých ľudí. Príslušný návrh chce EK zverejniť v utorok, píše agentúra DPA. Do marca by malo byť podľa plánu EK zaočkovaných 80 percent osôb starších ako 80 rokov a zdravotníckych zamestnancov.