MZ SR: Fajčenie v kaviarňach v nákupných centrách sa má stať minulosťou Bratislava 23. mája (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje sprísniť ochranu nefajčiarov. V kaviarňach v ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 30.11.-0001 categoryDenné správy

Bratislava 23. mája (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje sprísniť ochranu nefajčiarov. V kaviarňach v obchodných domoch a centrách by sa tak od budúceho roku malo fajčiť iba v tom prípade, ak budú stavebne oddelené od chodieb a iných verejne prístupných priestorov obchodných domov. "V prípade, že kaviareň nebude stavebne oddelená, nebude sa v nej môcť fajčiť," avizoval rezort v návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Právna norma by mala platiť od januára 2012.Ako upozornilo ministerstvo, dnešný právny stav nevytvára dostatočné podmienky na ochranu nefajčiarov pred účinkami pasívneho fajčenia, ktorému sú vystavení napríklad v obchodných domoch. Fajčenie sa má zmenou definície zariadenia spoločného stravovania vytratiť aj zo zariadení, do ktorých sa pokrmy dovážajú. Sprísniť sa majú i sankcie za nedodržanie ustanovení o ochrane nefajčiarov v podnikoch. Minimálna sankcia sa má zvýšiť z 331 na 3319 eur, horná hranica sa posúva z 3319 eur na 15.000 eur.Zákaz fajčenia sa má zároveň rozšíriť aj na areál základných a stredných škôl, školských zariadení a predškolských zariadení. V súčasnosti platná právna úprava sa týka len budov týchto zariadení. Rovnaké sprísnenie nastáva aj v prípade areálov kultúrnych zariadení a všetkých športových zariadení.Obmedziť sa tiež má počet predajných miest tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie, v predajniach potravín. "Zníženie počtu predajných miest bude viesť k zlepšeniu možností na kontrolu veku kupujúcich a tým zníženiu počtu detí, ktoré si na tomto mieste zadovážia tabakové výrobky," ozrejmuje sa v návrhu. Na predaj tabakových výrobkov v potravinách by tak po novom mohlo byť vyčlenené iba jedno predajné miesto alebo stojan.Výrazné zmeny v ochrane nefajčiarov priniesla novela zákona z roku 2009. Tá zaviedla povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v zariadeniach spoločného stravovania, kde sa pripravuje a podáva jedlo. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku alebo nefajčiarsku prevádzku. Právna norma okrem iného tiež zakázala automaty na cigarety.Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Počet dospelých fajčiarov v SR klesá, naopak, počet fajčiacich detí narastá. Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Každých desať sekúnd tak zomrie človek na ochorenie súvisiace s fajčením. Ďalších 13 miliónov trpí chronickými ochoreniami v dôsledku pasívneho fajčenia.Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur. Odborníci upozorňujú, že dĺžka života fajčiara je o osem až desať rokov kratšia.

Štítky :

Liga proti rakovine pripomína pohyb ako dôležitú prevenciu: V novom roku vymeňte výťah za schody

Pravidelný pohyb je jednou z najdôležitejších foriem prevencie vzniku ochorení, onkologických nevynímajúc. Liga proti rakovine v rámci osvety prichádza s odporúčaním, ako sa viac hýbať - prostredníctvom motivačných nálepiek určených na výťahy ľudí vyzýva, aby začali chodiť po schodoch. Zlepšia si kondičku a namiesto elektriny spália kalórie.