lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


MZ chce nový zoznam výkonov pre ambulancie čo najskôr Bratislava 11. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce nový zoznam výkonov pre ambulancie ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 11.01.2023 categoryDenné správy

Bratislava 11. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce nový zoznam výkonov pre ambulancie čo najskôr. Plánuje ich čo najrýchlejšie ohodnotiť. Odhaduje, že všetky zdravotné výkony by mohli byť vzhľadom na náročnosť ohodnotené do jeden a pol roka. Avizuje, že pripravuje memorandum s komorami, ktoré už pracujú na ohodnotení svojich výkonov."Je záujmom ministerstva, aby bol čo najskôr vydaný nový zoznam zdravotných výkonov určených pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť a súčasne aby boli zdravotné výkony zaradené do tohto zoznamu, aj čo najskôr ohodnotené tak, aby bolo možné nový zoznam zdravotných výkonov pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť čo najskôr uviesť do praxe," uviedlo pre TASR.Rezort deklaroval, že v súčasnosti v tejto veci pripravuje návrh memoranda o spolupráci so Slovenskou lekárskou komorou (SLK), Slovenskou komorou zubných lekárov (SKZL) a zdravotnými poisťovňami. "Bližšie okolnosti budú známe až po jeho podpísaní všetkými zainteresovanými stranami," skonštatoval.Obe komory podľa jeho slov aktuálne pripravujú ohodnocovanie svojich výkonov. SLK už vlani pilotne nacenila odbory pneumológia a ftizeológia, ktoré podľa nej pri pandémii ochorenia COVID-19 patria medzi najviac zaťažené a zároveň podfinancované. V súčasnosti pracuje na nacenení výkonov v špecializačných odboroch diabetológia, poruchy látkovej výmeny a výživy, reumatológia, nefrológia, urológia, kardiológia a endokrinológia. SLK už minulý rok avizovala, že chce zistiť skutočné minimálne reálne ceny všetkých výkonov, porovnať ich s cenami, ktoré platia zdravotné poisťovne a žiadať nápravu cenníka výkonov i dofinancovanie sektora. Upozornila, že v opačnom prípade by hrozilo zatváranie ambulancií, odchod lekárov, preťaženie nemocníc a v konečnom dôsledku vážne ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Štítky :

Najvyšší výnos Dňa narcisov za 28 rokov

Napriek náročnej dobe a neľahkej spoločenskej atmosfére na Slovensku si tradičná zbierka Deň narcisov udržiava priaznivcov, ktorí prispeli spoločne najvyššou čiastkou za celú históriu jej konania. Z výnosu každoročne Liga proti rakovine realizuje bezplatné projekty pre onkologických pacientov a ich blízkych. Aj tento rok i vďaka výnosu zbierky prichádza LPR s novinkou pre pacientov a pokračuje tiež vo svojich aktivitách prevencie pred rakovinou.