lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


OS ZZS: Zdravotnícki záchranári pomohli 350 pacientom, ktorých uštipol hmyz Bratislava 5. augusta (TASR) - V tomto roku vyslali záchranárov na pomoc k 350 pacientom, ...

authorTASR dateVloženie/úprava Piatok, 05.08.2022 categoryDenné správy

Bratislava 5. augusta (TASR) - V tomto roku vyslali záchranárov na pomoc k 350 pacientom, ktorí mali zdravotné komplikácie po uštipnutí hmyzom, najčastejšie osami, včelami a sršňami. Najmladším pacientom bolo ročné dieťa, najstarším 86-ročný muž. Zdravotný stav 152 pacientov bol tak vážny, že si vyžiadal prevoz do nemocnice. V súvislosti s uštipnutím hmyzom nie je zaevidované žiadne úmrtie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.Z dát vyplýva, že 116 ošetrených pacientov malo ťažkosti po uštipnutí osou. V tejto súvislosti OS ZZS pripomína základné prevenčné pravidlá pri strete s osou. Ak sú ľudia na mieste s ich enormne veľkým výskytom alebo v blízkosti osieho hniezda, priestor musia čo najpokojnejšie opustiť. Osy útočia najmä vtedy, keď sa cítia v ohrození. V prípade útoku je potrebné utiecť aj niekoľko desiatok metrov. Platí to aj v prípade výskytu včiel alebo sršňov."Na rozdiel od včely osa žihadlo vytiahne a nezanecháva ho vpichnuté. Ideálne je preto bodnuté miesto umyť mydlom a vodou. V opačnom prípade sa môže do miesta vpichu dostať infekcia," uviedla Krčová.Ďalej priblížila, že ak osa alebo včela uštipne v ústnej dutine alebo v oblasti hrdla, je potrebné bezodkladne zavolať na tiesňovú linku 155. Uštipnuté miesto je potrebné do príchodu ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) ochladzovať, napríklad cmúľaním ľadu v ústach alebo obkladmi. Pripomína, že na tiesňovú linku je potrebné zavolať aj vtedy, ak pacient v minulosti prekonal anafylaktický šok, prípadne ak sa k opuchu u dovtedy zdravého človeka pridružia ťažkosti s dýchaním. Vtedy je potrebná aj okamžitá prvá pomoc. Ak je pacient pri vedomí, je potrebné sledovať dýchanie, no ak upadne do bezvedomia a dýcha, je potrebné dať ho do stablizovanej polohy. Ak pacient prestane dýchať, je potrebné začať okamžite s oživovaním.Tí pacienti, ktorí sú alergickí na osie alebo včelie bodnutie, by mali nosiť so sebou adrenalínové pero, ktoré je na lekársky predpis.

Štítky :

Inkontinencia a imobilita: Ako sa správne starať o pacienta na lôžku?

Máte doma imobilného pacienta? Prvým krokom k tomu, aby ste mu dopriali čo najväčší komfort je rešpektovať jeho špeciálne potreby. Na čo je dobré myslieť, aby sa stav pacienta nezhoršil v dôsledku vedľajších komplikácií?