lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Prudké oteplenie prinieslo enormný nárast alergénov v ovzduší Banská Bystrica 21. marca (TASR) - Prudké oteplenie v závere uplynulého týždňa prinieslo na Slovensku so ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 30.11.-0001 categoryDenné správy

Banská Bystrica 21. marca (TASR) - Prudké oteplenie v závere uplynulého týždňa prinieslo na Slovensku so sebou aj enormný nárast peľu v ovzduší. Kým ale v Banskej Bystrici v sobotu, 17. marca dominoval silne alergizujúci peľ liesky a jelše, v Bratislave to bol slabšie alergizujúci peľ tisovitých - cyprusovitých drevín a peľ topoľov."Najvyššie koncentrácie peľu liesky zaznamenala Banská Bystrica a to 1185 peľových zŕn v metri kubickom  vzduchu a peľ jelše namerali všetky monitorovacie stanice (Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Nitra, Trnava, a Žilina) v koncentrácii 809 peľových zŕn v metri kubickom  vzduchu," uviedla pre TASR Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku.V Bratislave koncentrácie peľu tisovitých-cyprusovitých dosiahli neuveriteľných 9567 peľových zŕn v metri kubickom  vzduchu a peľ topoľov v nedeľu vystúpil na 650 peľových zŕn v metri kubickom  vzduchu. Druhové spektrum peľu na území Slovenska sa rozšírilo o peľ jaseňa a vŕby, zvýšili sa aj koncentrácie peľu brestu. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.Prognózy na tento týždeň tiež neveštia pre alergikov nič dobré. Vyššie denné teploty urýchľujú nástup kvitnutia aj ostatných drevín, takže sa dajú predpokladať vysoké hladiny peľu v ovzduší aj v nasledujúcich dňoch. Peľová sezóna jelše a liesky pokračuje na severe Slovenska, na ostatnom území už prešla svojim maximom. Postupne budú narastať koncentrácie peľu drevín zo skupiny cyprusovité-tisovité aj na ostatnom území SR, pribúdať bude i peľ jaseňa, brestu, topoľov a vŕb. Podľa Lafférsovej sa dá tiež predpokladať skorší nástup peľovej sezóny brezy s vyššími koncentráciami jej peľu. Môže sa tiež urýchliť prvé kvitnutie tráv z čeľade lipnicovitých a tým aj skorší nástup ich peľovej sezóny.Tohoročná peľová sezóna bude dosť netypická, pretože je poznačená veľkými výkyvmi teplôt už od začiatku roka. Výrazné oteplenie v januári vyvolalo v teplejších oblastiach skoré kvitnutie liesky, na strednom a severnom Slovensku boli v tom období veľmi výdatné snehové zrážky a nižšie teploty, takže tu ku kvitnutiu liesky v takom rozsahu nedošlo. Prudké ochladenie v závere januára zastavilo kvitnutie liesky na juhu Slovenska a prinieslo alergikom úľavu. Opätovné kvitnutie nastúpilo spolu s oteplením v závere februára. Aj keď na horách je stále veľa snehu a nočné teploty ešte sem tam klesajú pod nulu, v ovzduší sa už vyskytujú spóry plesní a peľ drevín – prvých jarných alergénov.

Štítky :

Radíme: Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Bratislava 24. apríla (TASR) - Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. ...