RADÍME: Zlá obuv v detstve sa môže podpísať pod chybné držanie tela Bratislava 28. augusta (TASR) - V dôsledku nesprávneho výberu obuvi v detstve môže dôjsť k ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 30.11.-0001 categoryDenné správy

Bratislava 28. augusta (TASR) - V dôsledku nesprávneho výberu obuvi v detstve môže dôjsť k nevratnému poškodeniu kostry chodidla, jeho deformitám a následne zafixovaniu chybného držania tela. "Preto treba ich výberu pri nákupe venovať mimoriadnu pozornosť, respektíve sa poradiť s odborným personálom predajne, ktorý by mal pomôcť odbornou radou," upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.Pri nákupe treba dbať na to, aby vybraná obuv zodpovedala tvaru, dĺžke a šírke chodidla. Obuv má byť vpredu pred prstami o 10 až 15 milimetrov dlhšia než chodidlo. Obuv treba preskúšať jej obutím postojačky, po predchádzajúcom premeraní chodidla. "Je vhodné skúšať celý pár topánok, s prejdením sa po predajni," pripomína ÚVZ SR.Odborníci radia vyberať pre deti obuv vyrobenú z prírodných materiálov, ako sú napríklad prírodné usne a textil. Obuv by mala byť ľahká, pričom platí zásada čím ľahšie, tým lepšie. "Veľmi dôležitá je z hľadiska funkčnosti detskej obuvi jej ohybnosť. V mieste, kde sa chodidlo pri chôdzi ohýba, teda v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najohybnejšia," vysvetľuje ÚVZ SR.Do školy či škôlky sa pre deti odporúča ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom alebo šnúrkami. Na aktívny odpočinok je zase určená športová obuv. "Deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezuvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné," poukázal ÚVZ SR s tým, že športová obuv je nepriedušnejšia a tvrdšia.

Štítky :

OSTEOPORÓZA JE PROBLÉM V CELEJ EURÓPE, SLOVENSKO VŠAK PATRÍ K RIZIKOVÝM Z POHĽADU ZLOMENÍN

Výskyt osteoporózy v krajinách Európskej únie dlhodobo rastie, v najbližších rokoch sa očakáva aj významný nárast zlomenín u pacientov s týmto ochorením. Spoločnosť pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy upozorňuje, že Slovensko patrí ku krajinám EÚ, v ktorých sa očakáva veľmi vysoký nárast počtu zlomenín u pacientov s osteoporózou.