lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

SCC spustila kampaň na podporu pacientov s Crohnovou chorobou Bratislava 1. februára (TASR) - Pacientska organizácia Slovak Crohn Club (SCC) spustila kampaň, ktorej cieľom ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 01.02.2021 categoryDenné správy

Bratislava 1. februára (TASR) - Pacientska organizácia Slovak Crohn Club (SCC) spustila kampaň, ktorej cieľom je upozorniť a vzdelávať o Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde. TASR o tom informovala Veronika Ivančíková, predsedníčka SCC.Týmito ochoreniami na Slovensku trpí asi 15.000 pacientov. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída patria medzi nešpecifické chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu. "Počas nich pacient zažíva obdobia pokoja (remisie) striedajúce sa s obdobiami zápalu (relapsy), pričom jedným z hlavných spúšťačov zápalu býva stres," vysvetlila Ivančíková. Crohnova choroba môže postihovať ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, hoci najčastejšie sa vyskytuje v oblasti tenkého a hrubého čreva.Ulcerózna kolitída na rozdiel od Crohnovej choroby postihuje oblasť hrubého čreva a vyznačuje sa frekventovanými zápalmi spojenými s hnačkou, bolesťami a zvýšenou teplotou. "Obe ochorenia sú doživotné a univerzálny liek na ne ešte nebol nájdený. Liečba ochorení je zameraná na spomalenie postupu ochorení, zmiernenie ich príznakov a ich mimočrevných komplikácií," spresnila Ivančíková. Cieľom kampane s názvom #SmeMedziVami je preto vzdelávať o oboch ochoreniach, priblížiť život pacientov pomocou ich príbehov, ako aj inšpirovať ostatných pacientov a poskytnúť im potrebné informácie o aktuálnych témach. "V rámci kampane sme vydali kalendár na rok 2021, ktorého kúpou nás môžu podporiť aj bežní ľudia," dodala Ivančíková. SCC poskytuje oporu pre pacientov s ochoreniami ulcerózna kolitída a Crohnova choroba už od roku 1993. Hlavným poslaním klubu je edukovať pacientov prostredníctvom prednášok priamo od lekárov alebo edukatívnymi článkami. Pre svojich členov každoročne organizuje rôzne aktivity – detský tábor, rekondičné pobyty, edukačné semináre a webináre k aktuálnym témam.

Štítky :

Detoxikácia organizmu: Kedy sa do nej pustiť a ako dlhodobo udržať telo bez škodlivých látok

Poradíme vám, ako zbaviť organizmus škodlivých látok, ktoré sa v ňom usádzajú napríklad ako dôsledok užívania liekov. Vysvetlíme aj to, kedy detoxikácia dáva zmysel a kedy sa jej, naopak, vyvarovať a okrem toho pridáme návod, ako dlhodobo udržať telo bez toxínov.