lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Sociálne: Dieťa alkoholika je náchylnejšie vypestovať si závislosť od alkoholu Bratislava 29. marca (TASR) - Deti v rodinách s alkoholovým problémom môžu trpieť zanedbávaním, zlým zaobchádzaním, ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 29.03.2023 categoryDenné správy

Bratislava 29. marca (TASR) - Deti v rodinách
s alkoholovým problémom môžu trpieť zanedbávaním, zlým zaobchádzaním, zlým duševným a fyzickým zdravím. Taktiež aj študijnými problémami a alkoholom spôsobeným násilím páchaným dospelými, často rodičmi. Upozornila na to organizácia Movendi SK, ktorá k problematike detí vyrastajúcich v domácnostiach s alkoholovým problémom spoluoorganizovala okrúhly stôl.
Ivana Orlický z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) upozornila, že dieťa alkoholika je geneticky náchylnejšie vypestovať si závislosť od alkoholu. "Nehovoriac o tom, že dieťa vo vývoji sa stáva závislým ľahšie ako dospelý človek," doplnila.
V tejto súvislosti poukázala na "zúfalo málo" detských psychológov a psychiatrov či dlhé čakacie doby na umiestnenie v inštitúciách a v inej forme liečby. To všetko sa podľa nej výrazne podpisuje na zdraví detí a má za následok sekundárne traumy a stigmatizáciu.
Na Slovensku je potrebné zmeniť psychoterapeutický zákon a koncept na podporu systému, myslí si člen Výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozef Šuvada. "Aj formou špeciálnych pedagógov a kvalifikovaných dobrovoľníkov," skonštatoval.
V porovnaní so zahraničím na Slovensku podľa odborníkov chýba práca so subkultúrami a "peer to peer" prístup. Školský zákon, ako ďalej tvrdia, myslí na deti aj rodičov s týmto problémom, v praxi sa však tieto možnosti využívajú len veľmi málo. "Napríklad aj z dôvodu nedostatku personálu v teréne, preventistov a dobrovoľníkov," skonštatovali.
Pomôcť deťom, ktoré vyrastajú v rodinách s alkoholovým problémom, má na Slovensku aj začínajúci projekt Psík Happy. Uľahčiť má dotknutým deťom, ale aj ich spolužiakom pochopiť ich situáciu a rozprávať sa o nej.


ktv mac

Štítky :

Z. Dolinková: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

Bratislava 20. júna (TASR) - Akékoľvek spochybňovanie pandémie ochorenia COVID-19 je neúctou k pozostalým obetí ...