lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Spišská Stará Ves:Na kultúrny dom nainštalovali automatický externý defibrilátor Spišská Stará Ves 9. októbra (TASR) – Automatický externý defibrilátor (AED) majú odteraz aj v meste ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 09.10.2019 categoryDenné správy

Spišská Stará Ves 9. októbra (TASR) – Automatický externý defibrilátor (AED) majú odteraz aj v meste Spišská Stará Ves. Ako informovala Anna Horníková z tamojšieho mestského úradu, len nedávno ho nainštalovali na budovu kultúrneho domu. „Názornú ukážku použitia prístroja predviedol predseda občianskeho združenia (OZ) Záchrana František Majerský za účasti primátora mesta, pani riaditeľky, učiteľov a žiakov spojenej školy,“ uviedla Horníková s tým, že zariadenie je dostupné všetkým občanom mesta 24 hodín denne. Na zakúpenie prístroja použilo mesto vlastné finančné prostriedky vo výške 1500 eur. Defibrilátor má jednoduché používanie, človeka naviguje krok po kroku, sám analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Mesto Spišská Stará Ves nie je prvým a ani posledným, kde takýto prístroj pribudol. „Naše OZ už rozmiestnilo dohromady 55 AED za obdobie približne troch rokov. Ďalších desať pribudne v Poprade, do každej mestskej časti. Postupne sa však ozývajú aj ďalšie mestá a obce na Slovensku,“ dodal Majerský s tým, že operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v súčasnosti dokončuje podrobnú mapu s prístrojmi AED po Slovensku. Podľa neho to ocenia predovšetkým bežní ľudia.

Štítky :

Prečo sa hýbať v zdraví i v chorobe?

Ľudia v súčasnej dobe čoraz viac vnímajú dôležitosť pohybu pre svoje fyzické i psychické zdravie. Pohybové aktivity by nás mali sprevádzať všetkými fázami života. Liga proti rakovine v rámci Týždňa Ligy proti rakovine v spolupráci s odborníkmi pripravila užitočné informácie o význame pravidelnej, primeranej dávke pohybu v prevencii proti rakovine ako aj pre onkologických pacientov.