lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Štúdia: Úmrtí na mozgovú mŕtvicu v Nemecku počas jarného lockdownu pribudlo Berlín 25. novembra (TASR) - V Nemecku zomrelo na mozgovú mŕtvicu počas jarného koronavírusového lockdownu ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 25.11.2020 categoryDenné správy

Berlín 25. novembra (TASR) - V Nemecku zomrelo na mozgovú mŕtvicu počas jarného koronavírusového lockdownu viac ľudí než obvykle a pripisuje sa to strachu ľudí ísť počas pandémie do nemocnice, ukázala v stredu štúdia zdravotnej poisťovne AOK.Na jar 2020 zomrelo na krvácanie do mozgu celkovo 740 pacientov poisťovne AOK, čo je o 26 viac než na jar 2019, dodala inštitúcia.Tento údaj nie je podľa nej len jednorazovou odchýlkou, pretože ide o nárast aj v porovnaní s rokom 2018.Nemocnice zaznamenali počas jarného lockdownu (zastavenia krajiny) menej pacientov s mozgovou príhodou, ale miera úmrtí narástla z 12 na 15 percent - pravdepodobne preto, že niektorí pacienti dostali liečbu príliš neskoro, uviedla poisťovňa."Obavy z nákazy koronavírusom zrejme bránili predovšetkým pacientom s miernymi príznakmi mŕtvice ísť do nemocnice," povedal Jürgen Klauber z AOK.Týchto pacientov treba povzbudiť a zbaviť strachu, pretože "pri liečbe infarktu a mŕtvice záleží naozaj na každej minúte", dodal Klauber.Týmto trendom boli najhoršie postihnuté staršie ženy: na mŕtvicu zomrelo od 16. marca do 5. apríla 368 pacientok AOK vo veku nad 80 rokov - v porovnaní s 327 pacientkami na jar 2019.Počet prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku je stále vysoký, v stredu pribudlo 18.633 nových infikovaných a zomrelo rekordných 410 ľudí.

Štítky :

Liga proti rakovine v novom roku so zmenami

Liga proti rakovine vstúpila do 31. roka svojho pôsobenia na Slovensku. Jej zakladateľkou a prezidentkou bola 30 rokov MUDr. Eva Siracká, DrSc., ktorá svoje pôsobenie vo funkcii prezidentky LPR ukončila k 31. decembru 2020. I napriek tomuto oficiálnemu ukončeniu zostane doktorka Siracká s Ligou proti rakovine spájaná ako jej zakladateľka a jediná prezidentka, pričom titul čestná prezidentka jej právom prináleží i do budúcna.