lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Svetový deň darcov krvi sa oslavuje aj na Slovensku, NTS má Deň otvorených dverí Bratislava 14. júna (TASR) - Pri príležitosti osláv dnešného Svetového dňa darcov krvi otvára Národná ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 30.11.-0001 categoryDenné správy

Bratislava 14. júna (TASR) - Pri príležitosti osláv dnešného Svetového dňa darcov krvi otvára Národná transfúzna služba (NTS) SR brány všetkých svojich pracovísk pre verejnosť. Odberové pracoviská v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline budú otvorené od 7.00 do 17.00 h. Počas tohto dňa budú mať návštevníci možnosť darovať krv a spoznať prácu NTS SR.Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy a je jej akútny nedostatok. "Prostredníctvom Dňa otvorených dverí chceme upriamiť pozornosť verejnosti na tento fakt, ako aj viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať o dôležitosti tohto život zachraňujúceho skutku," priblížila projektová manažérka NTS SR Martina Grožajová.Záštitu nad oslavami Svetového dňa darcov krvi na Slovensku prevzala aj tento rok manželka prezidenta Silvia Gašparovičová, ktorá dnes príde osobne vzdať úctu a vďaku darcom krvi počas Dňa otvorených dverí na pracovisko NTS SR Bratislava - Ružinov. Darcov krvi tam príde osobne podporiť aj podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová.Slovenský Červený kríž (SČK) a jeho územné spolky pri tejto príležitosti organizujú v týchto dňoch oceňovania darcov krvi za mnohonásobné darovanie krvi. Ocenení sú darcovia, ktorí darovali krv 10-krát, ale aj 100-krát. "Pripravujú sa tiež prednášky na tému darovania krvi, besedy, lokálne mediálne kampane, nábory darcov krvi. V spolupráci s NTS SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc sa uskutočňujú hromadné odbery krvi," doplnila Silvia Kostelná zo SČK.Verejnosť ti tento rok pripomína Svetový deň darcov krvi po desiaty raz. Motto tohtoročného svetového dňa je "Daruj dar života: daruj krv". Cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o potrebe bezpečnej krvi a krvných produktov a zároveň poďakovať všetkým dobrovoľným darcom krvi. Svetový deň pripadá na dátum, kedy sa narodil držiteľ Nobelovej ceny za objavenie krvných skupín Karl Landsteiner.

Štítky :

USA: Úmrtia z predávkovania liekmi stúpli v roku 2021 o 15 percent

Washington 12. mája (TASR) - Predávkovanie liekmi a drogami zabilo v Spojených štátoch v roku 2021 vyše 100. 000 ľudí. Vyplýva to z predbežných údajov amerického Národného centra pre zdravotnícku štatistiku (NCHS) zverejnené v stredu.