lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


ÚDZS: Odborné semináre môžu pomôcť predchádzať pochybeniam zdravotníkov v praxi Bratislava 7. júna (TASR) - Odborné semináre, zamerané na vzdelávanie lekárov, môžu pomôcť predchádzať pochybeniam ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 07.06.2023 categoryDenné správy

Bratislava 7. júna (TASR) - Odborné semináre, zamerané na vzdelávanie lekárov, môžu pomôcť predchádzať pochybeniam pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Poukazuje na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý tento rok zorganizoval odborné podujatia po trojročnej prestávke. Zúčastnilo sa na nich takmer 400 ľudí z radov odbornej verejnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Monika Hudecová.
"Cieľmi odborných seminárov bolo zvyšovanie vzdelanosti našich zdravotníckych pracovníkov, zvyšovanie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ako aj preventívne pôsobenie na predchádzanie chybovosti. Vzhľadom na vysokú účasť považujeme naše ciele za naplnené," priblížila Hudecová.
V rámci projektu "Memorandum 2023 - Kazuistiky ÚDZS" zabezpečil odborné príspevky z rôznych medicínskych špecializačných odborov, pričom vychádzal zo zistení, ku ktorým dospel počas svojej činnosti. "Znalosť nezvyčajných prípadov z praxe a niekedy vzniknutých nedostatkov, o ktorých sa účastníci dozvedeli, môžu do budúcna vylúčiť rovnaké pochybenia," skonštatovala predsedníčka úradu Renáta Bláhová.
Úvod odborného podujatia bol venovaný legislatívnym zmenám v procese výkonu dohľadu a štatistickým prehľadom v súvislosti s podnetmi. Odborné prednášky boli spracované z prípadov v rámci ktorých bola prešetrovaná zdravotná starostlivosť, a to napríklad z odboru všeobecné lekárstvo, neurológia či chirurgia. Následne sa seminár venoval zisteniam z patologicko-anatomických pitiev, ako aj komplexným príspevkom z medicínskeho špecializačného odboru súdne lekárstvo, zameraných napríklad na náhle úmrtia športovcov
či forenzné aspekty poskytovania zdravotnej starostlivosti.
"Privítal som pokračovanie v tradícii seminárov, ktorých špecifikom na rozdiel od kongresov a seminárov odborných spoločností je iný pohľad na prácu lekárov, pri ktorom sa zdôrazňuje aj jej forenzná časť, t. j. význam správneho vedenia dokumentácie ako dôležitej a rovnocennej súčasti diagnosticko-terapeutického procesu," uviedol Jaroslav Šimo, viceprezident Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa na projekte spolupodieľala.


rt mia

Štítky :

Stačí desať sekúnd a zbaví vás mínusových dioptrií aj astigmatizmus. Laserová medicína napreduje rýchlosťou svetla.

Slovensko sa stalo prvou krajinou v našom regióne, v ktorej bol v júli 2022 nainštalovaný v súčasnosti najmodernejší a najrýchlejší femtosekundový laser, aký je dnes dostupný – VISUMAX 800. Pre pacienta sa čas pod laserom skrátil len na päť až desať sekúnd. Navyše sa vďaka nemu zlepšuje dostupnosť laserových operácií aj pri tých refrakčných chybách, pri ktorých to doposiaľ nebolo na základe výsledkov vstupných vyšetrení odporúčané. Ako sme sa dostali až sem?