lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

USA: Prvý pacient, ktorý sa vyliečil z HIV, zomrel na rakovinu Palm Springs 1. októbra (TASR) - Timothy Ray Brown, prvý pacient, ktorý sa úspešne vyliečil ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 01.10.2020 categoryDenné správy

Palm Springs 1. októbra (TASR) - Timothy Ray Brown, prvý pacient, ktorý sa úspešne vyliečil z HIV (vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti), zomrel po päťmesačnom boji s leukémiou. Brown (54) sa stal známym ako "berlínsky pacient" po tom, ako ho v roku 2007 v nemeckom hlavnom meste zbavili HIV liečbou zahŕňajúcou transplantáciu kostnej drene.Američanov prípad fascinoval a inšpiroval celú generáciu lekárov zaoberajúcich sa liečbou HIV, ako aj pacientov infikovaných týmto vírusom. Brownovo úspešné vyliečenie im poskytlo nádej, že jedného dňa bude existovať účinný liek, ktorý ukončí pandémiu ochorenia AIDS spôsobovaného daným vírusom, informovala spravodajská stanica Sky News.Brownovi diagnostikovali HIV v roku 1995, keď žil v Berlíne. V roku 2006 mu však zistili rakovinu krvi známu ako akútna myeloidová leukémia. Hoci Brown zostal bez vírusu viac než desaťročie po liečbe, vlani sa uňho opäť prejavili príznaky leukémie.Jeho lekári uviedli, že rakovina krvi sa rozšírila do miechy a mozgu. Posledné mesiace svojho života strávil Brown v hospici vo svojom domovskom meste Palm Springs v Kalifornii.Aktuálne je vo svete vyše 37 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV. Pandémia ochorenia AIDS od svojho vypuknutia začiatkom 80. rokov pripravila o život približne 35 miliónov ľudí.

Štítky :

Sclerosis multiplex na Slovensku

Sclerosis multiplex je celoživotné chronické ochorenie, ktorým trpí celosvetovo 2,8 milióna ľudí. Pacienti sú liečení najmodernejšou liečbou, avšak stále chýbajú odborné SM centrá liečby, lekári – špecialisti a psychológovia, ktorí pomáhajú pacientom psychicky sa vyrovnať so zhoršujúcimi sa príznakmi choroby.