lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

V Iráne potvrdili ďalšie tri prípady nákazy koronavírusom Teherán 20. februára (TASR) - Iránske mesto Kom zavádza prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 20.02.2020 categoryDenné správy

Teherán 20. februára (TASR) - Iránske mesto Kom zavádza prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom SARS-CoV-2, v dôsledku ktorého tam v stredu zomreli dvaja muži. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA odvolávajúca sa na správy iránskych médií.Z Iránu okrem toho hlásili vo štvrtok tri nové prípady nákazy koronavírusom, informovala agentúra AP citujúca predstaviteľa iránskeho ministerstva zdravotníctva. Podľa správy agentúry IRNA ide o troch Iráncov žijúcich v Kome, z ktorých jeden sa vírusom infikoval počas návštevy neďalekého mesta Arak. Podľa predstaviteľa rezortu zdravotníctva nakazení pravdepodobne neboli v kontakte s čínskymi občanmi.V meste Kom podľa vyhlásenia ministerstva zdravotníctva medzičasom zatvorili všetky školy, univerzity aj šiitské náboženské semináre. Obyvateľov zároveň úrady vyzvali, aby sa vyhli nadmernému fyzickému kontaktu, ako napríklad potriasaniu rúk či bozkávaniu, napísala IRNA.Ministerstvo zdravotníctva do mesta vyslalo tímy odborníkov. Avizovalo tiež, že rodiny zosnulých mužov podrobia lekárskym testom na zistenie prítomnosti koronavírusu.Dvaja starší Iránci podľahli v stredu respiračnému ochoreniu COVID-19 spôsobenému novým koronavírusom. Obaja muži prišli do nemocnice v Kome ešte začiatkom týždňa. Išlo o vôbec prvých ľudí, u ktorých sa v Iráne potvrdila nákaza novým koronavírusom.Iránske úrady uviedli, že títo muži v poslednom čase necestovali do zahraničia. Nevycestovali dokonca ani len z Komu a neprišli do kontaktu s čínskymi turistami. Obaja však mali okrem problémov spôsobených koronavírusom aj iné zdravotné ťažkosti. Na sociálnych sieťach sa medzi miestnymi užívateľmi medzičasom začalo špekulovať o tom, s kým mohli prísť do kontaktu a ako veľmi je už vírus v krajine rozšírený.Iránsky štátny rozhlas sa snažil obyvateľov uistiť, že situácia je pod kontrolou. Ministerstvo vnútra však v súvislosti s vírusom zvolalo mimoriadne zasadnutie.Mesto Kom, ktoré leží 140 kilometrov južne od metropoly Teherán, má viac ako 1,2 milióna obyvateľov a je siedmym najväčším mestom v Iráne. Je tiež populárnou náboženskou destináciou pre šiitskch moslimov, ktorí tam prichádzajú okrem Iránu tiež z Iraku, Pakistanu, Afganistanu či Azerbajdžanu.Iránske úrady momentálne preverujú potenciálne prepojenie vírusu v krajine s náboženskými pútnikmi, ktorí do Iránu prišli z Pakistanu či iných krajín, píše AP.Nákaza vírusom sa nepotvrdila u žiadneho z približne 60 iránskych študentov, ktorých pred časom evakuovali z čínskeho mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum koronavírusu, informoval iránsky minister zdravotníctva Saíd Namakí. Študentov, ktorí nevykazovali žiadne zdravotné problémy, prepustili podľa jeho slov z karantény po 14 dňoch.

Štítky :

SLeK: Situácia vo verejných lekárňach môže byť čoskoro kritická

Bratislava, 11.marca 2020: Len 1,23% z verejných lekární, ktoré sa zapojili do dvojdňového prieskumu Slovenskej lekárnickej komory, má k dispozícii dostatočný počet ochranných pomôcok, ako rúšok alebo respirátorov. Takmer 90% nedisponuje dezinfekčnými prostriedkami na výdaj pacientom, pričom zásoba dostupná v ostatných lekárňach pokrýva požiadavky na maximálne 7 dní.