lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Vláda:Šéfa ÚDZS má opäť menovať kabinet, dôvodov na jeho odvolanie má byť viac-2 Bratislava 29. novembra (TASR) - Šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) by mala ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 29.11.2023 categoryDenné správy

Bratislava 29. novembra (TASR) - Šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) by mala opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplniť sa majú aj dôvody na odvolanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona, ktorú v stredu schválil kabinet. Vláda tiež navrhla, aby zákon parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.
Cieľom návrhu je podľa ministerstva zdravotníctva návrat k právnej úprave, ktorá bola dlhoročne zaužívaná, a teda návrat k štandardnejšiemu spôsobu ustanovovania predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou do funkcie. Zmena v menovaní šéfa úradu platila od minulého roka. V súčasnosti ho menuje prezidentka na návrh vlády, ktorý schvaľuje parlament.
Novelou zákona sa tiež majú opätovne doplniť medzi dôvody na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vládou aj ďalšie závažné dôvody, ktorými je najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.
"Týmto krokom sa rezort ešte viac politizuje, keďže v praxi úplne odoberá nezávislosť tomuto úradu. Za druhej Ficovej vlády sa finančnej skupine Penta práve vďaka politickému nominantovi Roberta Fica a jeho oficiálnemu súhlasu podarilo Pente odliať z nášho systému zdravotného poistenia vyše 400 miliónov eur," reagoval poslanec Národnej rady SR Oskar Dvořák (PS) s tým, že najnovšie rozhodnutie vlády je návratom do minulosti. PS avizovalo, že zmenu v parlamente nepodporí.
ÚDZS od roku 2004 vykonáva v oblasti verejnej správy dohľad nad poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti a verejným zdravotným poistením. Dohliada na všetky kľúčové oblasti systému zdravotníctva. Jeho cieľom je udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému. Od apríla 2021 je jeho predsedníčkou Renáta Bláhová.


UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o predposledný odsek.


ben nik

Štítky :

Lekári a pacientske organizácie dovoz liekov na predpis až domov oceňujú

Služba doručovania liekov na predpis pacientom až domov funguje vo viacerých európskych krajinách už roky. Na Slovensku je pacientom k dispozícii druhý rok, no aj tak získala nielen pozornosť pacientov, pacientskych združení či lekárov...