lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Zdravie: Jeseň prináša polinotikom úľavu, potrápila ich ešte invázna ambrózia Banská Bystrica 26. september (TASR) – Prichádzajúca jeseň prináša polinotikom úľavu a podľa Janky Lafférsovej ...

authorTASR dateVloženie/úprava Sobota, 26.09.2020 categoryDenné správy

Banská Bystrica 26. september (TASR) – Prichádzajúca jeseň prináša polinotikom úľavu a podľa Janky Lafférsovej z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici by v najbližších dňoch peľ v ovzduší u všetkých aktuálnych alergénov mal dosahovať nízke až veľmi nízke hladiny.Alergikov v uplynulých dňoch potrápil ešte peľ ambrózie, ktorý dosiahol významné koncentrácie."Celkové denné koncentrácie peľu síce poklesli, ale invázna ambrózia sa udržala v alergologicky významných koncentráciách na pomerne veľkej časti územia Slovenska. V uplynulom týždni sme zaznamenali opätovný pokles denných hladín všetkých aktuálnych alergénov. Peľ paliny a tráv sa vyskytoval v ovzduší len ojedinele. Najvyššie denné koncentrácie peľu ambrózie zachytila monitorovacia stanica v Trnave, Bratislave a v Banskej Bystrici," zhodnotila Lafférsová.Podľa nej alergikom môžu spôsobovať problémy ešte spóry húb, plesní, zastúpených najmä rodmi Alternária a Cladospórium. Ich denné koncentrácie v ovzduší však tiež majú klesajúcu tendenciu.

Štítky :

Ako zloženie vzduchu v interiéri ovplyvňuje naše zdravie?

V tomto období sme sa naučili venovať zvýšenú pozornosť dezinfekcii rúk, ale aj priestoru, ktorý nás obklopuje. Položili ste si však už niekedy otázku, ako si môžeme dezinfikovať naše pľúca? Na prvý pohľad možno zvláštna otázka, ale pri hlbšom zamyslení dáva význam.