lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Zdravie: V Katedrále sv. Martina odslúžia omšu za zosnulých darcov orgánov Bratislava 15. decembra (TASR) – Na tretiu adventnú nedeľu bude v bratislavskej Katedrále svätého Martina o 17.00 ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 15.12.2019 categoryDenné správy

Bratislava 15. decembra (TASR) – Na tretiu adventnú nedeľu bude v bratislavskej Katedrále svätého Martina o 17.00 h odslúžená v poradí šiesta svätá omša za zosnulých darcov orgánov, ktorí darovaním orgánov umožnili smrteľne chorým žiť formou transplantácie. Omšu bude celebrovať novovysvätený kňaz Róbert Holečka, ktorý sám absolvoval transplantáciu obličky. TASR o tom informoval hlavný transplantačný koordinátor SR Martin Chrastina."Omšou chceme my, lekári a sestry, vyjadriť naše vnímanie darcov orgánov nie ako zdroj orgánov, ale ako konkrétnych, kedysi živých ľudí, ktorí mali svoje rodiny, starosti, radosti, osudy. Chceme im a ich rodinám takouto formou vyjadriť úctu a rešpekt," povedal pre TASR.Podľa slov Chrastinu cirkvi vo všeobecnosti podporujú významne darcovstvo orgánov. "Samotný svätý Ján Pavol II. podporil explicitne transplantácie a darovanie orgánov v roku 1990 v Ríme a v roku 2000 v Sydney, keď sám povedal, že darovanie orgánov je prejavom najväčšej ľudskej lásky k blížnemu," komentoval.Transplantáciou orgánov darcovia zachránili či významným spôsobom skvalitnili život tento rok 251 ľuďom (do 14. decembra, pozn. TASR). V porovnaní s ostatnými rokmi možno podľa hlavného transplantačného koordinátora SR hovoriť "o veľkom progrese". "Odberovou a transplantačnou aktivitou sa Slovensko zaradilo medzi tie úspešnejšie krajiny Európy," dodal.Na bohoslužbe sa zúčastnia lekári, príjemcovia transplantačných orgánov, zástupcovia pacientskych organizácii, ako aj príbuzní zosnulých darcov orgánov. Účasť prisľúbila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Štítky :

Bojnice: V zoo Bojnice potvrdili výskyt vtáčej chrípky

Bojnice 25. januára (TASR) - V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach potvrdili výskyt vtáčej chrípky u kačice a lyžičiara. Pre TASR to v sobotu potvrdil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. Doplnil, že zoo preventívne zatvorili už v piatok (24. 1.), keď pitevný nález poukazoval na možnosť vtáčej chrípky.