lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Koordinácia výskumu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby v EÚ V Európe trpí Alzheimerovou chorobou a súvisiacimi ochoreniami asi 7,3 milióna ľudí. Prognóza naznačuje, že ...

Lekari.sk

Koordinácia výskumu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby v EÚ


V Európe trpí Alzheimerovou chorobou a súvisiacimi ochoreniami asi 7,3 milióna ľudí. Prognóza naznačuje, že do roku 2020 sa tento počet zdvojnásobí. Napriek pokrokom vo výskume nie je zatiaľ možné úspešne liečiť ochorenie. Znalosti o prevencii a liečbe pribúdajú každým dňom, žiaľ, stále sú veľmi obmedzené. Milióny postihnutých v Európe očakávajú, že výskum príčin ochorenia dospeje do štádia, keď príde aj konkrétna pomoc v podobe preventívnych či liečebných opatrení.

O nič lepšia nie je ani štatistika pri Parkinsonovej chorobe. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpia touto chorobou viac ako štyri milióny ľudí na svete. V Európe ich je viac ako poldruha milióna. Na Slovensku diagnostikovali asi 1200 až 1500 pacientov. Ročne pribudne až 200 nových prípadov. Žiaľ, mnoho ochorení nezistia lekári vôbec. Rovnaké či podobné symptómy majú viaceré ochorenia, a tak diferenciálnou diagnostikou je potrebné ich postupne vylučovať. Najhorší nepriateľ je čas, ktorý hrá proti pacientom.
Správa o výskume Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby v EÚ

Alarmujúcou situáciu, ktorá je vážnou hrozbou nielen pre pacientov, ale aj ich rodinných príslušníkov a opatrovateľov, sa už dlhší čas zaoberajú poslanci Európskeho parlamentu. Belgický poslanec Philippe Lamberts pripravil správu o výskume týchto ochorení. Jej podstatou je docieliť, aby finančné prostriedky členských štátov určené na vedu a výskum boli presne určené a využité. Európski občania tak získajú maximum z investovaných prostriedkov. Závažnosť dôsledkov neurodegeneratívnych a deštruktívnych ochorení mozgu - Parkinsonova a Alzheimerova choroba - si vyžaduje rýchle napredovanie v tejto oblasti. Poslanci vyzývajú členské štáty, aby podporili "zdravý životný štýl pre ľudský mozog". V tomto kontexte navrhujú vyhlásiť "Európsky rok ľudského mozgu" , aby sa zvýšilo povedomie o mozgových ochoreniach, ktoré súvisia so starnutím, a o opatreniach, ktoré umožnia im predchádzať. Parlament podporuje Komisiu, aby zahrnula problémy demencie do všetkých iniciatív EÚ, ktoré sú spojené s prevenciou ochorenia.



Dve výzvy boja proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali 12. novembra 2009 členské štáty EÚ, aby podporili pilotný projekt spoločných výskumných aktivít zameraných na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, čo by spojilo ich poznatky a finančné zdroje. Cieľom je poskytnúť starostlivosť zvyšujúcemu sa počtu pacientov. Druhou výzvou je zabezpečiť viac zdrojov, ktoré by pomohli znížiť počet  ochorení v budúcnosti.



Členské štáty EÚ na základe schváleného uznesenia by mali rozpracovať spoločnú agendu pre výskum v oblasti neurodegeneratívnych ochorení a tiež zameranú na zníženie epidemiologických dát o Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe a o ďalších formách demencie. Podľa návrhu poslancov EP by sa mali klinické štúdie viesť v nadnárodnej spolupráci, ktorá by zahŕňala multidisciplinárny prístup vrátane diagnózy, liečby, prevencie a sociálneho výskumu. Dôraz treba klásť na včasné diagnostické testy, výskum rizikových faktorov a kritériá pre včasnú diagnózu, ktoré sú kľúčovými v boji proti tomuto ochoreniu. Výsledky výskumu by mali dať odpoveď na mechanizmus spojenia medzi procesom starnutia a demenciou, a tiež medzi demenciou a depresiou v staršom veku.


 
Nie hra o moc, ale čo najviac peňazí na výskum
 
Všetky budúce iniciatívy, týkajúce sa spoločného výskumu, by mali byť podľa parlamentu schválené v rámci právnej kompetencie EÚ pre výskum. Po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti by tak získal spolurozhodovacie kompetencie.



Členské štáty požiadali Európsku komisiu, aby navrhla spôsob koordinácie ich krokov pri spoločnom výskume.  Európsky parlament má zatiaľ len poradnú úlohu. Ak sa však do výskumu investujú peniaze EÚ, experti z Európskeho parlamentu už spolurozhodujú o tom, ako sa využijú. Philippe Lamberts podčiarkol, že treba zabezpečiť, aby sa z toho nestala hra o moc medzi Európskou radou, Parlamentom a Komisiou. „Európsky parlament je dostatočne veľký na to, aby presadil svoje práva. Nejde však o práva, ale o to, aby sme získali z investícií čo najviac.“



vt

Štítky :

SLeK upozorňuje na zmeny pri limitoch pre inkontinenčné pomôcky (2)

Bratislava 25. marca (TASR) - Slovenská lekárnická komora (SLeK) upozorňuje pacientov na zmeny finančných limitov ...