1.apríl: Slovenský deň astmy a alergickej nádchy Veselý dátum – 1. apríl – je pre alergikov a astmatikov dňom vážneho zamyslenia sa ...

authorLekari.sk categoryZaujímavosti
Lekarne.sk


Alergici, astmatici – zdôverte sa o oboch ochoreniach lekárom včas!
Veselý dátum – 1. apríl – je pre alergikov a astmatikov dňom vážneho zamyslenia sa nad svojím ochorením. Už po tretí raz im to pripomína Slovenský deň astmy a alergickej nádchy. Upozorňuje najmä na úzku vzájomnú súvislosť medzi alergiou a astmou a význam včasnej a správnej liečby. Ak je ochorenie pod kontrolou, pacient môže žiť plnohodnotným životom. V opačnom prípade svojou ľahostajnosťou a nedisciplinovanosťou môže znásobiť svoje zdravotné komplikácie, prípadne si privodiť predčasnú smrť. Na 200 tisíc astmatikov pripadá jedno úmrtie.


Z alergie astma

Daň za rozvoj civilizácie je privysoká. Kým na začiatku 20. storočia neboli na Slovensku takmer žiadne alergie, tak za posledných sto rokov zaznamenali odborníci nárast výskytu z pol percenta na 40 až 45 percent populácie. Žiaľ, ochorenie bude naďalej stúpať. Odhaduje sa, že o 50 rokov bude mať alergiu už každý človek. Pod vzrastajúci trend výskytu ochorenia sa okrem genetiky podpisuje nezdravý životný štýl, zhoršujúce sa životné prostredie , zvyšujúca sa koncentrácia exhalátov v ovzduší spolu s čoraz agresívnejšími alergénmi. Alergii sa nedá predísť, dá sa však posunúť začiatok jej nástupu.

Na Slovensku je viac ako 160 000 pacientov s prieduškovou astmou. Až 80 % z nich má zároveň aj alergickú nádchu, pričom 30% pacientov s alergickou nádchou má súčasne aj astmu. „Podstatou ochorenia, ktoré nazývame alergická nádcha je alergický zápal v dýchacích cestách, pri ktorom dochádza k opuchu slizníc a zvýšenej tvorbe sekrétu. Nie vždy sa však tento zápal „zastaví“ na úrovni horných dýchacích ciest a  asi u 30% pacientov postupuje aj do priedušiek, kedy hovoríme už o alergickej  prieduškovej astme. Vtedy sa môže zjaviť náhle vzniknutá dušnosť spojená s pocitom tlaku na hrudníku, „skrátený“ dych a aj piskoty. Inokedy sa tieto ťažkosti zjavujú nenápadne a postupne sa zhoršujú. Najprv je to len mierne pokašliavanie po námahe (hlave u detí), neskôr aj v pokoji a noci alebo je to krátkotrvajúci pocit zvierania za hrudnou kosťou. Je chybou, ak tieto varovné signály v návale iných povinností vedome prehliadame a neporadíme sa so svojím lekárom – imunoalergológom alebo pneumológom, a to aj v prípade, že nám práve v tej chvíli „nič“ nie je. Pre astmu je totiž typické, že sa môže zjavovať iba v záchvatoch (epizódach), a mimo záchvatu má pacient minimálne ťažkosti. Včasné začatie liečby je veľmi dôležité,“ vysvetlila MUDr. Daniela Širolová z imunoalergologickej ambulancie v Modre.

Je dokázané, že zanedbanie alergickej nádchy môže až u tretiny ľudí prejsť do astmy. Mýtus, že astma je emocionálne či psychické ochorenie je v súčasnosti už dávno prekonaný. Žiaľ, napriek modernej a účinnej liečbe sa počet dospelých astmatikov zvýšil od roku 2000 viac ako dvojnásobne a počet chorých detí takmer trojnásobne. Uvedená skutočnosť je alarmujúca. Potvrdzuje chabý záujem o svoje zdravie vo všeobecnosti a nedostatočnú informovanosť o astme a alergii.


Štyri ročné obdobia bez problémov

Slovenský deň astmy a alergickej nádchy bol vyhlásený na podporu informovanosti o týchto ochoreniach, ktoré spolu veľmi úzko súvisia. Nápomocnou je aj informačná brožúra Štyri ročné obdobia, ktorú si záujemcovia môžu bezplatne objednať prostredníctvom webovej stránky www.brozura.sk alebo na bezplatnej infolinke 0800 800 888. Jej autor - MUDr. Radovan Košturiak – spracoval pre alergikov a astmatikov užitočné informácie, ktoré im umožnia rozpoznať príznaky oboch ochorení, čo im môže v jednotlivých ročných obdobiach spôsobovať problémy a ako je možné tieto ťažkosti liečiť. Posolstvom praktickej brožúry je podporiť ľudí, aby sa so všetkými, aj zdanlivo drobnými ťažkosťami, sa zverili do rúk lekára. On rozhodne o liečebnom postupe, aby pacient mohol žiť opäť plnohodnotne a bez obmedzení.


Bezproblémový nádych a výdych

„Na liečbu astmy používame lieky s  protizápalovým účinkom, najčastejšie inhalačné kortikosteroidy a antileukotrény, ktorých liečba je vysoko účinná a bezpečná. Liečia alergický zápal v dýchacích cestách, a tým zlepšujú dlhodobú prognózu ochorenia. Niektoré moderné lieky sú účinné proti prejavom alergickej nádchy aj astmy súčasne (napr. liečba antileukotriénmi).

Pacienti s alergickým ochorením dýchacích ciest (nosa aj priedušiek) by mali užívať svoje lieky pravidelne podľa pokynov lekára, a to aj v období bez príznakov ochorenia. O tom, či je vaša liečba dostatočná, sa môžete presvedčiť aj sami - podľa spotreby úľavových liekov, čiže sprejov na rozšírenie priedušiek alebo podľa spotreby nosných sprejov voľne predávaných v lekárni. Ak sa stane, že ich začnete používať častejšie ako predtým, je potrebné o tom informovať lekára, ktorý zváži potrebu úpravy liečby,“ doplnila D. Širolová.

Podčiarkla, že úspešnosť liečby však závisí nielen od liekov, ale hlavne  od postoja pacienta k svojej chorobe–astme, to znamená, od snahy dodržiavať odporúčanú liečbu. Astma totiž „nebolí“, a tak mnohí pacient pri ústupe ťažkostí liečbu prerušujú. Alergický zápal, ktorý pri tomto ochorení vzniká, však pretrváva a poškodzuje priedušky.

„Pri správnej a dostatočnej liečbe môžu mať pacienti s astmou rovnako kvalitný život ako zdraví ľudia. Neobťažujú ich žiadne príznaky, žiadne stavy akútneho zhoršenia, nepotrebujú užívať tak často úľavové lieky, môžu sa venovať akejkoľvek fyzickej záťaži a môžu mať aj hodnoty pľúcnych funkcií v norme. V prvom rade je však potrebné sa včas zveriť so všetkými príznakmi lekárovi a poradiť sa s ním o možnostiach najvhodnejšej liečby,“ zdôraznila D. Širolová.

vt

Štítky :

Lekárske prístroje na webe ZdravotnaTechnika.sk

Lekárske prístroje expedujeme prostredníctvom Slovenskej pošty alebo prepravnej služby TopTrans po celom Slovensku. Spoločnosť KRÁSNÝ-ZT sro je spoľahlivým dodávateľom do celého radu slovenských nemocníc a zdravotníckych ústavov.