lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


4.február - Svetový deň proti rakovine 2021 Liga proti rakovine sa ako dlhoročný člen Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a Asociácie ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Štvrtok, 04.02.2021 Zobrazené: 487879x categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Liga proti rakovine sa ako dlhoročný člen Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a Asociácie európskych líg proti rakovine (ECL) zapája počas 4. februára do Svetového dňa proti rakovine. Každoročne sa spája s osvetovými aktivitami v oblasti prevencie. Jej význam je nespochybniteľný, nakoľko len v rámci Slovenska pribúda každoročne vyše 30 000 ľudí s rakovinou. Podľa WHO, V Európe pribudne každý rok 3,7 milióna nových prípadov a 1,9 miliónov úmrtí v dôsledku rakoviny.


PREVENCIA


„Napriek obdobiu, kedy sa v dôsledku pandémie preventívne programy dostali do úzadia a inak to nie je ani v prípade prevencie pred onkologickými ochoreniami, ECL pripravilo novú aplikáciu. Jej cieľom je práve v rámci prevencie informovať o rizikových faktoroch a prevencii rakoviny. WASABY je vzdelávacia aplikácia, ktorá pomáha mladým ľuďom porozumieť posolstvám Európskeho kódexu proti rakovine a poskytuje kľúčové rady, ako dodržiavať zdravý životný štýl. Bola vyvinutá v rámci tretieho projektu programu EÚ v oblasti zdravia Asociáciou európskych líg proti rakovine (ECL),“ vysvetľuje Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.


Novinka – aplikácia WASABY


ECL predstavuje počas Svetového dňa proti rakovine prostredníctvom Ligy proti rakovine aplikáciu WASABY. Aplikácia je dostupná na IOS aj ANDROID. Má edukatívny charakter, predstavuje rizikové faktory rôznych onkologických ochorení. Po informačnej časti nasleduje krátky QUIZ, kde sú vysvetlené správne aj nesprávne možnosti. Dostupná je i tabuľka, v ktorej sa porovnávajú výsledky všetkých zaregistrovaných a cieľom je dostať sa na najvyššiu pozíciu v medzinárodnom rebríčku. WASABY (Water And Soil contamination and Awareness of Breast cancer risk in Young women (wasabysite.it)



Bližšie informácie o aplikácii WASABY predstaví Liga proti rakovine dňa 4.2.2021 na svojej stránke www.lpr.sk a sociálnych sieťach.



Liga proti rakovine v oblasti prevencie počas pandémie
Aj v tomto náročnom období realizuje LPR pre zamestnancov firiem, ktoré prejavia záujem, online prednášky v oblasti prevencie a zdravého životného štýlu.


Jednou z priorít LPR je aj informovanie verejnosti o rizikových faktoroch pri vzniku nádorového ochorenia, s tým súvisiaca výchova a vzdelávanie v oblasti prevencie . Všetky tieto informácie sú poskytované aj vo forme brožúrok, publikácií a letákov, ktoré hradí zo zdrojov získaných v priebehu roka od verejnosti. Vďaka týmto zdrojom je možné znášať okrem nákladov na tlač i distribučné náklady a poskytovať či doručovať všetky tlačoviny záujemcom bez nároku na akúkoľvek finančnú úhradu. Brožúrky je možné si objednať na www.lpr.sk.


EURÓPSKY KÓDEX PROTI RAKOVINE


„Počas roka a najmä v období pandémie COVID-19 sa nás ľudia často pýtajú, čo sa na Slovensku robí v rámci prevencie proti rakovine. Jednou z mnohých foriem je aj pravidelné informovanie o zásadách, ktoré je potrebné dodržiavať ako účinné kroky proti prevencii. Liga proti rakovine dlhodobo propaguje 12 spôsobov, ako znížiť riziko rakoviny. Európsky kódex proti rakovine sa zameriava na opatrenia, ktoré môžu v rámci prevencie rakoviny podniknúť samotní občania. Aj vďaka tomu dnes už väčšina z nás vie, že fajčenie, nedostatok pohybu, nezdravé stravovacie návyky, nadmerná konzumácia alkoholu sú rizikové faktory, ktoré môžu mať vplyv na vznik rakoviny, že dojčenie znižuje riziko jej vzniku,.. “ vysvetľuje Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine .



1 Nefajčite. Neužívajte tabak v žiadnej forme.


2 Zo svojho domova spravte nefajčiarske prostredie. Podporujte nefajčiarske opatrenia na pracovisku.


3 Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť.


4 Hýbte sa každý deň. Obmedzte čas strávený sedením.


5 Zdravo sa stravujte:



  • Jedzte veľa celozrnných potravín, strukovín, zeleniny a ovocia.

  • Obmedzte vysokokalorické potraviny (s veľkým obsahom cukru a tuku) a vyhýbajte sa sladeným nápojom.

  • Vyhýbajte sa mäsovým výrobkom; obmedzte spotrebu červeného mäsa a potravín s vysokým obsahom soli.


6 Ak pijete akýkoľvek druh alkoholu, obmedzte jeho množstvo. V záujme prevencie rakoviny je lepšie alkohol nepiť.


7 Vyhýbajte sa prílišnému slnečnému žiareniu – platí to najmä pre deti. Chráňte sa pred slnkom. Nepoužívajte soláriá.


8 Na pracovisku sa chráňte pred rakovinotvornými látkami dodržiavaním pokynov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.


9 Zistite, či ste doma vystavení silnému prírodnému žiareniu z radónu. Postarajte sa o to, aby sa nadmerné hodnoty žiarenia znížili.


10 Pre ženy:



  • - Dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matky. Ak je to možné, dojčite.

  • - Substitučná hormonálna terapia zvyšuje riziko určitých typov rakoviny. Obmedzte jej používanie.


11 Zabezpečte, aby sa vaše deti zúčastnili na programe očkovania proti:



  • - hepatitíde typu B (novorodenci)

  • - ľudskému papilomavírusu (HPV) (dievčatá).


12 Zúčastňujte sa na organizovaných programoch skríning rakoviny:



  • - hrubého čreva (muži aj ženy)

  • - prsníka (ženy)

  • - krčka maternice (ženy).


--------------------------------------------------------


Liga proti rakovine v aktuálnom období:


Pomoc pacientom počas koronavírusu


Úsilie tímu Ligy proti rakovine je väčšie ako kedykoľvek predtým, pretože nastalo obdobie, ktoré je pre ľudí s rakovinou mimoriadne náročné a rizikové. V rámci prispôsobených aktuálnych projektov a aktivít sa môžu pacienti a ich blízki obrátiť na Ligu:


Bezplatná Onkoporadňa


V čase hodín Onkoporadne sa môžete na bezplatnej linke 0800 11 88 11 alebo poradna@lpr.sk obrátiť na skúsených lekárov, psychológov, výživových asistentov a sociálno-právne poradkyne, ktorí vám radi zodpovedajú vaše otázky. Viac informácii na https://www.lpr.sk/onkoporadna/


Jednorazový finančný príspevok


V prípade, že sú onkologickí pacienti v hmotnej núdzi a obávajú sa zhoršenej ekonomickej situácie, preruší sa im možnosť návratu do zamestnania v dôsledku aktuálnej situácie, môžu požiadať o podporu. Liga zabezpečuje pomoc formou finančného príspevku v rámci projektu Jednorazová finančná výpomoc v hmotnej núdzi.


Bezplatná Sieť onkopsychológov


Diagnóza nádorových ochorení a ich následná liečba so sebou prinášajú veľkú mieru stresu, obáv a intenzívnych emócií. Často predstavujú hlboko traumatizujúcu udalosť pre pacientov, ako aj pre ich príbuzných. Práve v takýchto situáciách môže byť veľmi nápomocná psychosociálna podpora. Odborníci ponúkajú bezplatnú psychologickú podporu onkologickým pacientom a ich blízkym aj v čase epidémie. Z preventívnych dôvodov sú až do odvolania k dispozícii prostredníctvom telefónu, e-mailu alebo v online priestore. Kontakty nájdete pod jednotlivými mestami.


Všetky bezplatné projekty pre onkologických a ich blízkych nájdete na www.lpr.sk . Aktuálne projekty sa realizujú s ohľadom na situáciu s koronavírusom.


--------------------------------------------------------------------------


Ako podporiť zachovanie projektov pre pacientov


Celoročná podpora


Podporiť fungovanie projektov môžete na https://www.lpr.sk/chcem-prispiet/


Viac informácií o bezplatných projektoch pre pacientov a ich rodiny nájdete na www.lpr.sk


2% z dane - formulár na zaslanie 2 % dane z príjmu bude k dispozícii po jeho aktualizácii na www.lpr.sk


Liga proti rakovine SR, Brestová 6, 821 02 Bratislava


IČO: 00641219, právna forma: občianske združenie


Číslo účtu organizácie na zaslanie 2 % nie je potrebné


---------------------------


Liga proti rakovine


Liga proti rakovine je občianske združenie, ktorého primárnym cieľom je pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym. Svoju činnosť vykonáva už viac ako 30 rokov v podobe realizácie množstvo vlastných projektov, ktoré stále rozširuje podľa aktuálnych potrieb tak onkologických pacientov, ako aj spoločnosti. Veľkú pozornosť venuje informovanosti a edukácii verejnosti v oblasti predchádzania či včasného záchytu ochorenia. Do prepuknutia pandémie z výnosu verejno-prospešnej finančnej zbierky Deň narcisov finančne podporovala aj projekty menších občianskych združení orientovaných na onkologickú problematiku. Poskytovala tiež finančnú podporu zdravotníckym inštitúciám na nákup nevyhnutného prístrojového vybavenia, umožňujúceho zlepšiť kvalitu liečby či prežívania onkologických pacientov. V oblasti výskumu podporovala projekty smerujúce k napredovaniu v liečbe rakoviny. Viac informácií o samotnej organizácii a Svetovom dni proti rakovine 2021 nájdete na stránke www.lpr.sk .


***


Union for International Cancer Control (UICC) – Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny


UICC je najväčšia medzinárodná organizácia aktívna v boji proti rakovine, ktorá združuje viac ako 1 000 členských organizácií sídliacich v 160 krajinách na svete, medzi ktoré patria aj ministerstvá zdravotníctva, výskumné inštitúty, liečebné centrá a pacientske organizácie. UICC a ich partneri z rôznych sektorov sa zaviazali k podpore a vyzývaniu vlád v jednotlivých krajinách, aby do svojich programov implementovali programy, zaoberajúce sa globálnym bremenom rakoviny a ďalších neprenosných chorôb, ako aj pravidelne zvyšovali ich kvalitu a udržateľnosť. Viac informácií o činnosti UICC je dostupných na stránke: www.uicc.org .



ZDROJ: www.lpr.sk

Štítky :

Radíme: Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Bratislava 24. apríla (TASR) - Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. ...