lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Alergia - ako na ňu? Smrkáte, kýchate, slzia vám oči alebo máte vyrážku a pritom nie ste chorí? Tieto príznaky ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Štvrtok, 24.09.2020 Zobrazené: 182231x categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Smrkáte, kýchate, slzia vám oči alebo máte vyrážku a pritom nie ste chorí? Tieto príznaky totiž veľmi pravdepodobne značia, že trpíte alergiou.


 Alergia je relatívne nový pojem , ktorý vznikol na začiatku 20. storočia . Lekári si v tej dobe všimli, že sú medzi pacientmi niektorí, ktorí na neškodlivé látky (napríklad prach) majú inú - precitlivenú - reakciu. Z tohto pozorovania teda vzniklo aj pomenovanie alergia ( allos a ergon , z Recina).


Imunitný systém má pri alergickej reakcii neprimeranú odozvu , keďže telo reaguje na protilátky, ktoré sa nesprávne aktivujú, tieto látky sú alergény . Môžeme ich rozdeliť na niekoľko druhov - inhalačné, potravinové, alergény v liekoch alebo pri bodnutí hmyzom .


Prejavy alergie


Pri alergickej reakcii môžeme očakávať niektoré z týchto príznakov:


- vodnatá nádcha, pocit plného nosa bez nádchy     


- svrbenie alebo pálenie očí, začervenanie očí, zápal spojiviek, opuchy viečok aj búlb     


- kýchanie (tiež záchvatové)     


- kašeľ      


- zúženie priedušiek a priedušnice     


- dýchavičnosť     


- astmatický záchvat a astma     


- na koži sa alergia prejavuje vyrážkou, pupienkami, opuchmi alebo atopickým ekzémom     


 


Pri alergii na potraviny potom prichádzajú aj tieto príznaky:


- opuchy jazyka     


- dusenie     


- zvracanie     


- bolesti brucha     


- ťažkosti s trávením     


Peľová sezóna a dýchanie pri alergii


Byť alergikom v sezóne, keď je vo vzduchu cítiť jar a tiež veľa peľov, nie je prechádzka ružovým sadom. Dýchanie sa bez problémov a prejavov alergie nezaobíde. Ale nič nie je také zlé, ako sa to na prvý pohľad zdá, na trhu už existujú prístroje , ktoré umožňujú dýchať ten najlepší kyslík.


Obstarajte si inhalátor alebo si skúste aké je dýchanie s niektorým z kyslíkových koncentrátorov čiže oxygenerátorov . Prístroje sú dokonca vhodné aj mimo sezóny, pretože kyslík a jeho vdychovanie predlžuje dĺžku života . Oxygenerátory sú dostupné ako vo verzii pre domáce prostredie , tak v mobilnej variante .


Peľová informačná služba


Poznáte skratku PIS ? Skrýva sa pod ňou termín peľová informačná služba , ktorá je založená na fenológii , čo je náuka o priebehu životných prejavov (fenologické fázy) organizmov v závislosti na počasí, klimatických zmenách a ďalších vplyvoch prostredia. Táto služba tak vďaka tomu sleduje prítomnosť peľu v ovzduší . V 21. storočí už nie je problém byť o výskyte informovaný SMS alebo e-mailom. Pri zvýšenej koncentrácii potom môžeme vychádzať z daných odporúčaní.


Mať alergiu nie je nič jednoduché, ale s pevnou vôľou a dobrým vybavením je možné dosiahnuť povzbudivé výsledky, tak neváhajte a skúste to tiež.

Štítky :

Ako zloženie vzduchu v interiéri ovplyvňuje naše zdravie?

V tomto období sme sa naučili venovať zvýšenú pozornosť dezinfekcii rúk, ale aj priestoru, ktorý nás obklopuje. Položili ste si však už niekedy otázku, ako si môžeme dezinfikovať naše pľúca? Na prvý pohľad možno zvláštna otázka, ale pri hlbšom zamyslení dáva význam.