Komunita a zdieľanie u onkologických pacientov. Prečo je dôležitá? Každý z nás pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Na Slovensku totiž pribúda ročne 40 000 ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Nedeľa, 10.11.2024 Zobrazené: 3599574x categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Každý z nás pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Na Slovensku totiž pribúda ročne 40 000 pacientov s týmto ochorením. Posledné roky ukázali, že psychické zdravie je práve pre nich, ale i pre ich blízkych či pozostalých mimoriadne dôležité. Mnohí však v dôsledku ochorenia zostávajú izolovaní. Preto Liga proti rakovine prichádza v rámci každoročného Týždňa Ligy proti rakovine s novinkou a informáciami ako sa zapojiť do komunity.


Prečo je dôležité zapájať sa do skupín, zdieľať svoje problémy a pocity s inými a ako na to?


Združovať pacientov bolo naším cieľom odjakživa, preto vznikli naše prvé pobočky po Slovensku, tri Centrá pomoci a neskôr množstvo iných projektov až po aktuálnu online novinku - Onkofórum. Vždy sme totiž vnímali potrebu pacientov zdieľať svoje skúsenosti, pocity a problémy ktoré sú špecifické pre onkologické ochorenie. Okrem skupinových aktivít však poskytujeme aj individuálne poradenstvo a pomoc,“ hovorí Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.


Prečo je pre onkologických pacientov dôležitá komunita?


Zohráva dôležitú úlohu v kvalite života pacientov s rakovinou z viacerých dôvodov:



  1. Emocionálna podpora : Rakovina môže viesť k pocitom izolácie, strachu a úzkosti. Byť súčasťou komunity poskytuje emocionálnu podporu od ľudí, ktorí môžu mať podobné skúsenosti, čím pomáha pacientom cítiť sa pochopenými a menej osamelými.



  2. Praktická pomoc : Členovia komunity si môžu ponúknuť praktickú pomoc, ako je doprava na lekárske vyšetrenia, požičanie príslušných pomôcok. Táto podpora môže značne zmierniť záťaž pacientov a ich rodín.



  3. Zdieľanie informácií : Komunity často slúžia ako zdroj informácií. Zdieľanie osobných skúseností a poznatkov môže posilniť pacientov v ich rozhodovaní.



  4. Obhajoba a povedomie : Komunity môžu spoločne spolupracovať na zvyšovaní povedomia o rakovine.



  5. Prístup k informačným zdrojom od organizácii : Mnohé organizácie vytvárajú priestor pre komunitu a často poskytujú prístup k programom a zdrojom, ako sú psychosociálne poradenstvo, finančná asistencia a vzdelávanie. Tieto zdroje môžu pacientom pomôcť efektívnejšie orientovať sa počas ich cesty.



  6. Nové väzby a priateľstvá : Komunita je priestor nájsť si nové priateľstvá, čo prispieva pacientom k odbúraniu stresu, pozitívnym emóciám. Môže priniesť aj príležitosť na nové pozitívne zážitky, zdieľané aktivity a sebarozvoj.



  7. Pocit užitočnosti a kompetentnosti : Z pasívnej role pacienta sa stávajú tými, ktorí aktívne pomáhajú a prinášajú úľavu a podporu druhým. Ich vlastná skúsenosť a utrpenie tak môže dostať hlbší zmysel, čo je pre človeka a jeho psychické zdravie nesmierne dôležité.



  8. Nádej a motivácia : Spojenie s pacientmi alebo pacientmi po liečbe môže ponúknuť nádej a motiváciu, že ochorenie sa dá prekonať.



V Lige proti rakovine pracujeme v rôznych skupinách pacientov, príbuzných či pozostalých. Podpora komunity môže zlepšiť kvalitu života pacientov s rakovinou, pričom im poskytuje emocionálnu, praktickú a informačnú podporu, ktorú potrebujú počas alebo po liečbe. Zažívanie toho, že v ťažkej situácii nie sú sami, je nesmierne nápomocné a častokrát môže byť kľúčovým zdrojom zvládania. Samozrejme, aj interakcia v skupine má svoje úskalia, preto naše skupiny a komunity sprevádza i odborník. Je dobré si nastaviť správne očakávania a počítať napríklad s tým, že vlastnosti ľudí konkrétnej skupiny nemusia sedieť každému a príbehy, ktoré si vypočujú nemusia byť vždy len motivujúce. Moja skúsenosť je ale taká, že skupina má obrovskú kapacitu uniesť aj tie bolestnejšie momenty a podporiť sa vzájomne jedinečným a veľmi účinným spôsobom,“ opisuje svoje skúsenosti Mgr. Lucia Budáčová, onkopsychologička Ligy proti rakovine.


BEZPLATNÉ skupinové programy Ligy proti rakovine, v ktorých sa vytvára komunita a ktoré môže využiť každý pacient bez ohľadu na pohlavie, vek či onkologickú diagnózu:


NOVINKA – OnkoForum.sk



  • Onlina diskusná platforma Ligy proti rakovine určená pre onkologických pacientov, ich blízkych ale i pozostalých, ktorí sa môžu stať členmi komunity, podporovať sa navzájom a vymieňať si skúsenosti v bezpečnom prostredí. Registráciou získa člen možnosť vkladať príspevky a prístup k ostatným službám nedostupným anonymným používateľom. Obsahom príspevkov sú názory jednotlivých ľudí. Liga proti rakovine nezodpovedá za obsah komunikácie na tomto fóre.



www.onkoforum.sk



Pobočky a programy v Centrá pomoci v Bratislave, v Martine a v Košiciach



  • Celoročné vzdelávacie, pohybové a voľnočasové aktivity. Každý pracovný deň si tu množstvo pacientov nájde kurz, ktorý mu pomôže posunúť svoj život ďalej . Sú tu však aj pre tých, ktorých sa rakovina dotýka nepriamo – rodinu či blízkych pacienta, ale i širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac o onkologickom ochorení a prevencii pred ním.



www.lpr.sk/centra-pomoci/


Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých



  • Nielen samotní onkologickí pacienti potrebujú pomoc. Často sú to práve ich príbuzní, ktorí čelia veľkej záťaži z toho, že ich blízky človek trpí vážnou chorobou. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí v dôsledku rakoviny stratili svojho blízkeho.



Na základe toho vznikli pravidelné skupinové sedenia pod vedením psychológov, ktoré slúžia na vzájomnú podporu ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej životnej situácii.


www.lpr.sk/podporne-skupiny-pribuzni-pozostali/


Relaxačné a Rodinné pobyty



  • „ Relaxačné týždňovky“ sú určené pre individuálnych onkologických pacientov. „Rodinné týždňovky“ aj pre rodiny, kde jeden z rodičov má rakovinu. Cieľom týchto pobytov je umožniť onkologickým pacientom prežiť oddychové chvíle v príjemnom prostredí, pomôcť im pri vyrovnávaní sa s ich zdravotným stavom tak po stránke psychickej ako i fyzickej.



www.lpr.sk/relaxacne-pobyty/


Jednorazové výlety



  • Onkologickí pacienti majú možnosť zúčastniť sa výletov, ktoré organizujú Centrá pomoci Ligy proti rakovine v Bratislave, Martine a Košiciach alebo pobočky po Slovensku.



www.lpr.sk/nase-aktivity/vylety/


Liga proti rakovine poskytuje okrem skupinových programov aj bezplatné psychosociálne služby pre jednotlivých pacientov. Všetky nájdete na www.lpr.sk .


Posolstvom Týždňa Ligy proti rakovine je: „Chápeme ten pocit, keď celý svet okolo vás chodí po špičkách. Pridajte sa ku komunite onkologických pacientov, kde môžete otvorene hovoriť o všetkom, čo prežívate. Pretože zdieľanie skutočne pomáha.“


Skúsenosť pacienta Miloslava – návštevník Centra pomoci LPR v Martine


Po úspešnom absolvovaní liečby som sa ako onkopacient dostal na križovatku s názvom „ako ďalej“..... V tejto neľahkej situácii som bol veľmi rád, že existuje Liga proti rakovine, kde som mohol osloviť veľmi milý a ústretový kolektív pracovníkov a vďaka ich profesionálnemu a vysoko ľudskému prístupu ku nám – onkopacientom, som pri každej návšteve centra pomoci získaval veľmi potrebnú psychickú rovnováhu a silu bojovať ďalej a tak sa začleniť späť do života. K tomu mi vo veľkej miere pomáha aj rôznorodý program organizovaný v centre. Motivuje k aktivitám, prostredie je plné podnetov, môžem sa stretávať a komunikovať s množstvom ďalších pacientov, vymieňať si skúsenosti a navzájom sa podporovať a hlavne - nemať pocit osamelosti a bezmocnosti v tejto zložitej životnej situácii. Práve za pomoci Ligy proti rakovine, jej ochotných a ústretových ľudí v centre pomoci, som získal mnoho ďalšej potrebnej pozitívnej energie do boja s touto zákernou chorobou.“


O Lige proti rakovine


Liga proti rakovine, občianske združenie, pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym vyše 34 rokov s množstvom BEZPLATNÝCH psychosociálnych projektov a v prevencii onkologických ochorení.


Bezplatná odborná Onkoporadňa pre pacientov a ich blízkych: 0800 11 88 11, poradna@lpr.sk

Prvá implantácia vnútroočnej šošovky oslavuje 75 rokov. Zázrak modernej doby, ktorý neustále napreduje.

Tento rok si 29. novembra pripomíname 75. výročie prvej úspešnej implantácie vnútroočnej šošovky, ktorú vykonal britský oftalmológ Sir Herald Ridley. Vďaka nemu je dnes možné operovať sivý zákal a zachrániť zrak ľuďom, ktorí to potrebujú.