lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Lipozomálny vitamín C - Vyšší účinok a nižšie náklady a jednoduché podávanie Vitamín C spolupracuje pri vyše 300 reakciách v tele. Veľa vedeckých a lekárskych prác potvrdilo ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Štvrtok, 09.05.2024 Zobrazené: 563617x categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

C vitamín je látka nevyhnutná pre život.


Vitamín C spolupracuje pri vyše 300 reakciách v tele. Veľa vedeckých a lekárskych prác potvrdilo početné priaznivé účinky vitamínu C na naše telo – uveďme aspoň niekoľko najdôležitejších:


*znižuje riziko rakoviny


*zvyšuje obranyschopnosť


*chráni pred škodlivinami z prostredia a cigaretovým dymom


*zrýchľuje hojenie rán


*predlžuje očakávanú dĺžku života


*znižuje riziko zákalu šošovky


*má priaznivé účinky na zdravie pri mnohých ochoreniach ako antioxidant


*je životne dôležitý pre obranyschopnosť tela


*chráni pred zvýšenou záťažou z operácií, rádioterapie a chemoterapie


*je potrebný pre fenylalanínový a tyrozínový metabolizmus aminokyselín


*je nepriamo zahrnutý v tvorbe hormónu štítnej žľazy – hormón štítnej žľazy je nesmierne dôležitý, reguluje rýchlosť metabolizmu celého tela


*pri dostatočnej hladine vitamínu C sa premieňa cholesterol na žlčové kyseliny, pomáha regulovať krvné tuky.


*pomáha vstrebávať vápnik tým, že zabraňuje vytvoreniu nerozpustných vápnikových zlúčenín v čreve


*zlepšuje vstrebávanie, uskladnenie a využitie železa zo stravy. Udržuje ho v redukovanom stave Fe ++, aktivuje niektoré enzýmy, ktoré obsahujú železo. Zlepšuje vstrebávanie železa až na 400%


*podporuje v činnosti: vitamín E, beta karotén, vitamíny B6, B12, kyselinu listovú, vitamín B5, bioflavonidy.Veľký význam má doplniť vitamín C pri ochoreniach:


astma, artérioskleróza, auto imúnne ochorenia, rakovina, plesňové ochorenia, krehké praskajúce cievky, Crohnova choroba, prechladnutie, ochorenie ciev srdca, cukrovka, zápaly kože, únava, choroby žlčníka, zápaly ďasien, glaukóm, zápal pečene, vírusové ochorenia, herpes simplex a herpes zoster, vysoký krvný tlak, zápaly, neplodnosť, degenerácia očnej sietnice, menopauza, mnohopočetná skleróza, zápaly kostí a kĺbov, Parkinsonova choroba, vredy žalúdka a dvanástnika, choroby ciev, choroby ďasien, reumatoidná artritída, kožné vredy, zranenia.


Medzi najdôležitejšie účinky patrí spolupráca pri výrobe kolagénu. Kolagén je hlavná bielkovinová látka v ľudskom tele. Kolagén je dôležitý pre štruktúry, ktoré držia naše telo spolu (spojivové tkanivá, chrupavky, šľachy a podobne). Vitamín C je životne dôležitý pri hojení rán a pre pružné cievy. Udržuje kolagén v kosti, aby bol schopný udržať vápnik a fosfor pre silné kosti. Kolagén udržuje chrupavku na kostiach hlavne v kĺboch.


Vitamín C ovplyvňuje rôzne obranné funkcie , zosilnením účinnosti bielych krviniek, zvýšením hladiny interferónu, zvýšená je aj hladina a účinnosť protilátok. Vitamín C podporuje ďalšie biochemické účinky podobné ako interferónu (prirodzená látka v tele proti vírusom a rakovine).


Ako sa prejavuje nedostatok


Bez vitamínu C sa uvoľňujú tmelové látky v cievnej stene a takto vznikajú drobné i väčšie zakrvácania do kože a podkožia, krvácania z ďasien a podobne. Pri nedostatku vitamínu C je človek unavený, malátny, chorý, má pocit ľútosti, je bledý, koža je suchá a vráskovitá. Pod očami má tmavé kruhy. Pery sú charakteristicky modro sfarbené. Bývajú reumatické bolesti vo svaloch, nervoch a kĺboch zvlášť v noci. Chorý má zimnicu a pri najmenšej námahe má búšenie srdca. Nemá chuť k jedlu a rýchlo chudne. Ďasná krvácajú, sú modrasté a opuchnuté, zuby sa uvoľňujú a vypadávajú. Ak sa choroba nezastaví v tomto štádiu pridaním vitamínu C, prejavia sa ďalšie ťažkosti a neskôr ľudia umierajú. Na obrázku je stav chrupu pri skorbute -nedostatok C vitamínu.


profivitsk@gmail.com

ZDROJ: www.profivit.sk

Stačí desať sekúnd a zbaví vás mínusových dioptrií aj astigmatizmus. Laserová medicína napreduje rýchlosťou svetla.

Slovensko sa stalo prvou krajinou v našom regióne, v ktorej bol v júli 2022 nainštalovaný v súčasnosti najmodernejší a najrýchlejší femtosekundový laser, aký je dnes dostupný – VISUMAX 800. Pre pacienta sa čas pod laserom skrátil len na päť až desať sekúnd. Navyše sa vďaka nemu zlepšuje dostupnosť laserových operácií aj pri tých refrakčných chybách, pri ktorých to doposiaľ nebolo na základe výsledkov vstupných vyšetrení odporúčané. Ako sme sa dostali až sem?