Miluj svoje kosti! - Svetový deň osteoporózy vyzýva k aktívnemu životu bez zlomenín Celosvetové štatistiky odhadujú, že približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov ...

authorLekari.sk categoryZaujímavosti


Celosvetové štatistiky odhadujú, že približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi 6 – 8 % svetovej populácie. V Európskej únii dokonca každých 30 sekúnd utrpí niekto zlomeninu následkom osteoporózy. Vzhľadom na rastúci počet starších ľudí v populácii sa predpokladá, že počet zlomenín v dôsledku osteoporózy sa zvýši v priebehu najbližších desaťročí dvoj- až trojnásobne. Aj preto si už od roku 1996 každoročne 20. októbra pripomíname Svetový deň osteoporózy, ktorý upozorňuje na zvyšujúce sa riziko ochorenia. Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (IOF) pri tejto príležitosti organizuje celosvetovú kampaň, do ktorej sa pravidelne prostredníctvom Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) zapája aj Slovensko s cieľom zvyšovať povedomie o tomto ochorení, jeho prevencii, diagnostike a liečbe.



Osteoporóza, ľudovo nazývaná aj „riedke kosti“ je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kostnej hmoty a poškodeniu mikroarchitektúry kostného tkaniva. Aj keď by sa mohlo zdať, že kosť je tuhá, nemenná hmota, nie je to pravda. Kosť je živé tkanivo, ktoré denne počas celého života podlieha neustálym zmenám vo forme novotvorby a odbúravania. Tieto zmeny musia byť v dospelosti v rovnováhe. Vo vyššom veku však môže dôjsť k narušeniu kosti, klesá schopnosť novotvorby a prevláda proces jej odbúravania, čo v konečnom dôsledku vedie k osteoporóze. Oslabená kosť má zvýšenú krehkosť a vyššiu náchylnosť k zlomeninám. Medzi rizikové faktory vzniku osteoporózy patrí predovšetkým vek, pohlavie, rodinná anamnéza osteoporózy, predchádzajúca zlomenina, predčasná menopauza, liečba liekmi, ktoré negatívne ovplyvňujú kosť, ochorenia ako reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, ochorenia prištítnych žliaz, či nedostatočná tvorba pohlavných hormónov u mužov.



Osteoporóza sa u väčšiny pacientov vyskytuje bez symptómov, preto je označovaná aj ako „tichý zlodej kostí“. „Odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nijak neprejavuje. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutný včasný záchyt ochorenia a liečba. V súčasnosti je na Slovensku dostupná pomerne jednoduchá diagnostika osteoporózy a pre pacientov je k dispozícii najmodernejšia liečba. Napriek tomu toto ochorenie naďalej zostáva závažné a poddiagnostikované. Našim cieľom je preto čo najviac upozorňovať na jej riziká a šíriť povedomie o prevencii a liečbe osteoporózy,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, CSc., predseda výboru SOMOK. Mnoho ľudí netuší, že má osteoporózu, kým neutrpí zlomeninu. Tá je pritom najzávažnejším príznakom osteoporózy, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu života postihnutého. Človek v dôsledku ochorenia trpí akútnou či chronickou bolesťou, problémami s dýchaním, depresiou a je odkázaný na dlhodobú opatrovateľskú starostlivosť. Osteoporóza môže spôsobiť chirurgické komplikácie a v niektorých prípadoch vedie až k smrti.



Slovensko sa pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy aj tento rok zapája do celosvetovej kampane, ktorej hlavnou témou sú 3 kroky k nezlomným kostiam: vitamín D, vápnik a pohyb. Hlavným cieľom je apel na prevenciu, ako jeden z kľúčových prvkov boja proti osteoporóze. Pod narastajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou sa totiž podpisuje najmä nezdravý životný štýl, nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a v neposlednom rade nedostatok pohybu. Pri tejto príležitosti je pre širokú verejnosť na Slovensku pripravená webstránka www.milujsvojekosti.sk, ako zdroj zaujímavých a praktických informácii o osteoporóze a jej prevencii a tiež podujatie postupne budujúce si tradíciu „Dni otvorených dverí v osteocentrách“. „Prevencia osteoporózy je kľúčom k úspechu. Aj preto už opakovane okrem osvetovej kampane organizujeme aj Dni otvorených dverí, ktoré každému, kto o to bude mať záujem, ponúkajú jedinečnú možnosť dať si vyšetriť kvalitu svojich kostí a získať užitočné informácie o osteoporóze. Pozývame preto záujemcov do vybraných osteoambulancií v rámci celého Slovenska, aby sa dozvedeli čo najviac o zdraví ich kostí,“ dopĺňa MUDr. Soňa Tomková, podpredsedníčka výboru SOMOK.



Dni otvorených dverí v osteocentrách sa budú konať vo vybraných osteologických ambulanciách a osteocentrách po celom Slovensku v termíne od 24. októbra 2011 do 4. novembra 2011. Záujemcovia budú mať unikátnu možnosť absolvovať tzv. denzitometrické vyšetrenie – vyšetrenie hustoty svojich kostí a konzultáciu s odborníkom.




K dnešnému dňu prisľúbili otvoriť svoje dvere záujemcom nasledujúce osteocentrá:



Osteocentrum FN, Ružinovská 6, 821 03 Bratislava



Reumatologická a geriatrická ambulancia, Krajinská 91, 826 56 Bratislava – Podunajské Biskupice



NZZ FIDELITAS, s.r.o., Osteologická a reumatologická ambulancia, Poliklinika FNsP Kramáre,
Limbova 5, 833 01 Bratislava



Reumatologicko-rehabilitačné centrum, s.r.o., Pribinova 56, 920 01 Hlohovec



NsP Galanta, Hodská 373, 924 01 Galanta



Poliklinika Senica, Mediekos labor s.r.o., Sotinská ul., 905 01 Senica



Reumatologická ambulancia, K dolnej stanici 18, 911 01 Trenčín



FNsP F. D. Roosvelta, Nám. Svobodu 1, 974 01 Banská Bystrica



NZZ Endokrinologická ambulancia, Nám. republiky 14, 984 01 Lučenec



Reumatologická ambulancia, Železničná 23, 979 01 Rimavská Sobota



Ortopedická ambulancia, Gammed s.r.o., 960 01 Zvolen



Zoznam všetkých osteologických ambulancií a osteocentier zapojených do akcie nájdete aj na webstránke www.milujsvojekosti.sk.




Tvárou tohtoročnej kampane sa stala známa moderátorka a podnikateľka Alena Heribanová. Veľmi dobre si totiž uvedomuje potrebu starať sa o seba a venovať dostatočnú pozornosť prevencii v oblasti rôznych ochorení. „Každý vek so sebou prináša krásne a pozitívne veci, ale je dôležité, aby sme si uvedomovali aj jeho riziká. Jedným z veľkých rizík mojej vekovej kategórie je osteoporóza, ktorá sa týka každého z nás. Ja osobne sa snažím osteoporóze predchádzať aktívnym prístupom k životu - zdravo sa stravujem, myslím pozitívne a najmä venujem dostatočný čas pohybu. Chcem čo najviac vedieť o rizikách, ktoré by ma mohli ohrozovať a preto ma veľmi teší, že aj svojou troškou môžem prispieť k šíreniu povedomia o tomto „tichom zlodejovi kostí“. Uvedomujem si totiž, že osteoporóza sa týka každej z nás, bez výnimky. Aj preto som rada, že môžem podporiť túto kampaň a vyzvať aj ostatných k tomu, aby sa starali o zdravie svojich kostí,“ hovorí Alena Heribanová.

Štítky :

Komunita a zdieľanie u onkologických pacientov. Prečo je dôležitá?

Každý z nás pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Na Slovensku totiž pribúda ročne 40 000 pacientov s týmto ochorením. Posledné roky ukázali, že...