lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Srdcový rytmus nevyhnutne pod kontrolou – arytmia sa dá ľahko odhaliť Málokto si uvedomuje, že stimulanciá, najmä káva a cigarety, po ktorých s takou obľubou ľudia ...

authorLekari.sk categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Málokto si uvedomuje, že stimulanciá, najmä káva a cigarety, po ktorých s takou obľubou ľudia siahajú, môžu okrem slasti vyvolať aj srdcové arytmie. Tiež niektoré lieky užívané pri nádche na odpuchnutie nosovej sliznice, silné emócie – radosť i smútok, môžu narušiť pravidelnú a koordinovanú činnosť srdca.


Nie každý nejaký nepravidelný sťah srdca znamená ihneď „smrť na jazyku“, ale určite je aspoň signálom na zvýšenie pozornosti. „Fibrilácia predsiení môže postihnúť dospelých v akomkoľvek veku, i keď častejšie sa objavuje u starších pacientov. Bezprostredne síce neohrozuje život, ale je častou príčinou hospitalizácií a pokiaľ sa nelieči alebo nie je kontrolovaná dostatočne, môže zdvojnásobiť riziko úmrtia, takmer päťnásobne zvýšiť riziko cievnej mozgovej príhody a viac ako trikrát zvýšiť riziko srdcového zlyhania. Na Slovensku postihuje asi 1,5 percenta populácie. V roku 2001 v Európe a USA trpelo fibriláciou predsiení až 7 miliónov ľudí, z toho len v Európskej únii 4,5 milióna ľudí a predpokladá sa, že ich počet sa v najbližších desaťročiach viac než zdvojnásobí,“ uviedol prof. MUDr. Róbert Hatala, PhD. , prednosta kardiologickej kliniky a primár oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a.s. v Bratislave.

Objasnil, že existuje viacero typov arytmií, ktoré charakterizuje prirýchle či príliš pomalé búšenie srdca. Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, kedy srdcové predsiene prestanú biť pravidelne a koordinovane, čím klesá výkonnosť srdca a jeho schopnosť pumpovať krv. Dodal, že sú aj nezávažné arytmie, ktoré iba
otravujú život svojim nositeľom. Rozhodne pacienta s príznakmi treba vyšetriť a následne ubezpečiť, že jeho srdce je trochu iné, a aj keď ho sprevádzajú nepríjemné pocity, nejde o nič vážne. Upozornil však, že arytmia môže mať aj dramatický priebeh – silné búšenia srdca, stavy na odpadnutie, odpadnutie so stratou vedomia alebo až náhlu smrť. V takých prípadoch nemožno odkladať návštevu lekára.



„Fibrilácia predsiení je ochorenie, ktoré je možné vhodnou liečbou kontrolovať, predchádzať tak komplikáciám a zachovať kvalitu života pacientov. Za posledných 20 rokov sa liečba nezmenila a je účinná u väčšiny pacientov. V tomto roku by mala byť aj na Slovensku dostupná nová možnosť liečby, ktorá môže priniesť lepšiu kontrolu ochorenia ešte viacerým pacientom,“ vysvetlil R. Hatala.



Lekári upozorňujú, že počet ľudí so srdcovou arytmiou bude naďalej narastať. Jedným z príčin je hektický životný štýl. Jej vzniku pritom možno predchádzať dodržiavaním správnej životosprávy. Dozvedieť sa, či trpíte arytmiou, môžete samovyšetrením, a to zmeraním si pulzu na krku alebo ruke. V prípade, že je pulz je nižší ako 40 alebo vyšší ako 120 úderov za minútu, mali by ste vyhľadať lekára.



Na problém arytmie a fibrilácie predsiení upozornil aj Svetový týždeň srdcového rytmu, ktorý prebiehal od 7. do 13. júna. Pri tejto príležitosti bude v bratislavskom nákupnom centre Aupark v dňoch 17. do 18. júna 2010 od 14.00 do 20.00 h prebiehať osvetové podujatie v rámci, ktorého si bude môcť dať nechať zmerať tlak krvi a pulz, ako aj získať informácie o srdcovej arytmii a tiež sa aj poradiť. Organizátori pripravili aj letáky o ochorení a možnostiach, ako u seba prípadné problémy odhaliť. Odborným garantom kampane na Slovensku je Národný ústav srdcových a cievnych chorôb a.s. v Bratislave.




Viola Tóthová

Štítky :

NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS? Deň narcisov 2024

Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov a to aj vďaka známej zbierke Deň narcisov. Jej 28. ročník sa bude v uliciach našich miest a obcí konať 18. apríla...