lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

UNDOC: V roku 2017 užívalo drogy 5,5 percenta svetovej populácie Viedeň 26. júna (TASR) - V roku 2017 užívalo marihuanu, kokaín, ópium a syntetické drogy ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Streda, 26.06.2019 Prečítané: 596x Zobrazené: 216781x categoryZaujímavosti

Viedeň 26. júna (TASR) - V roku 2017 užívalo marihuanu, kokaín, ópium a syntetické drogy okolo 271 miliónov ľudí na celom svete. Ide o 5,5 percenta svetovej populácie vo veku 15-64 rokov, uvádza Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) so sídlom vo Viedni vo svojej najnovšej výročnej správe zverejnenej v stredu. Najčastejším typom užívanej drogy je marihuana a za najnebezpečnejšie drogy sú v správe UNODC označené opioidy: heroín a ópium.UNODC v správe konštatuje, že lepší výskum a presnejšie údaje ukázali, že nepriaznivé zdravotné následky užívania drog sú závažnejšie a rozšírenejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.V správe sa tiež uvádza, že počet narkomanov, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť, sa v roku 2017 zvýšil z 30 na 35 miliónov. V danom roku sa zvýšil aj počet úmrtí spôsobených užívaním drog (585.000).V roku 2017 sa produkcia kokaínu v porovnaní s rokom 2016 zvýšila o štvrtinu — vyrobilo sa ho 1976 ton, pričom Kolumbia so 70-percentným podielom zostáva centrom jeho výroby. Hlavná časť kokaínu vyrobeného v Latinskej Amerike smeruje do Severnej Ameriky a krajín západnej a strednej Európy.Podľa UNODC bolo v roku 2017 zhabaných 1275 ton kokaínu, čo je v porovnaním s rokom 2016 nárast o 13 percent. Zásluhu na tom má účinnejšia medzinárodná spolupráca.Napriek všetkému kokaín užíva vo svete 18,1 milióna ľudí, pričom 2,1 percenta z nich predstavuje dospelá populácia Spojených štátov.Pokiaľ ide o heroín, jeho výroba po dvoch desaťročiach prvý raz klesla, pričom v roku 2018 to bolo o 25 percent na 7790 ton. Tento pokles je spôsobený najmä 17-percentným úbytkom výmery maku v Afganistane, odkiaľ pochádza viac ako 80 percent svetovej produkcie.Spomínané zníženie výroby heroínu súvisí čiastočne so suchom, ale aj s poklesom cien, ktorý "je pravdepodobne spojený s nadprodukciou v predchádzajúcich rokoch", čím sa "táto kultúra sa stala (pre pestovateľov) menej lukratívnou".Tento pokles je však relatívny, pretože sa prejavil po skokovom náraste produkcie ópia (o 65 percent) v roku 2017.UNODC vo svojej správe vyjadruje znepokojenie v súvislosti s nárastom počtu ľudí zo Severnej Ameriky a Afriky užívajúcich syntetické drogy. V tejto súvislosti poukazuje na 13-percentný nárast počtu úmrtí súvisiacich s používaním opiátov v USA. V správe sa konštatuje, že tento vývoj spôsobila aj obľúbenosť syntetického opioidu fentanyl, ktorý je 50-krát silnejší ako heroín a ľahko dostupný na lekársky predpis.V Afrike je na vzostupe užívanie lieku tramadol. V priebehu siedmich rokov sa jeho užívanie zvýšilo 12-násobne na 125 ton.Celkovo v roku 2017 bolo na celom svete evidovaných 585.000 úmrtí súdiacich s užívaním drog, pričom v roku 2015 to bolo 450.000 úmrtí. Tento nárast je čiastočne spojený s lepším zberom štatistických údajov a ich spracovaním v niektorých krajinách, ako sú India a Nigéria. Táto štatistika však nezahŕňa Čínu.Najnovšia štatistika UNODC bola zverejnená 26. júna, ktorý je Medzinárodným dňom proti zneužívaniu drog a nedovolenému obchodovaniu s nimi.

Štítky :

Európsky týždeň proti rakovine

Liga proti rakovine je tu pre onkologických pacientov, ich rodiny, aj pre zdravú populáciu už 30 rokov. Ako aktívny dlhoročný člen ECL (European Cancer Leagues) so zastúpením priamo v Boarde ECL sa zúčastňuje stretnutí, iniciatívne sa zapája do komunikácie, preto má možnosť prinášať najnovšie správy súvisiace s onkologickou oblasťou nadnárodne.