lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Vláda: Ambulantné pohotovosti majú fungovať kratšie, poplatky sa majú zvýšiť Bratislava 23. augusta (TASR) - Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí by sa mali skrátiť z 22.00 ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Streda, 23.08.2023 Zobrazené: 320259x categoryZaujímavosti

Bratislava 23. augusta (TASR) - Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí by sa mali skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Zvýšiť sa tiež majú poplatky za návštevu ambulantných pohotovostí, rovnako aj urgentov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet odobril aj návrh na skrátené legislatívne konanie.
Minister zdravotníctva Michal Palkovič predpokladá, že návrh novely nájde podporu v parlamente. Ak sa tak nestane, rezort sa podľa jeho slov zameria na implementáciu tých bodov reformy primárnej ambulantnej sféry, ktoré nevyžadujú legislatívne zmeny. Má ísť napríklad o posilnenie kompetencií lekárov a sestier či debyrokratizáciu.
Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí by sa mala zvýšiť z dvoch na päť eur, v prípade urgentov z desať na 25 eur. "Hlavným účelom je preventívne zamedzenie ich zneužívania pacientmi a zníženie preťaženia zdravotníckych pracovníkov, čo povedie k zabezpečeniu liečby najvážnejších stavov poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a skráteniu čakacích dôb na ambulantných a ústavných pohotovostných službách," vysvetlilo ministerstvo.
Upraviť sa má aj povinnosť samosprávneho kraja, aby ordinačné hodiny pre zdravotnícke zariadenia, poskytujúce všeobecnú ambulantnú starostlivosť, boli poskytované počas piatich dní v týždni, čím sa podľa rezortu zabezpečí dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti počas celého týždňa.
"Hlavným účelom návrhu zákona je udržať dostupnosť primárnej zdravotnej starostlivosti so súčasnými poddimenzovanými personálnymi kapacitami a zabezpečiť nadväznosť a časovú efektivitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti," ozrejmilo ministerstvo. Bez prijatia stabilizačných opatrení je podľa neho ohrozená udržateľnosť dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti, a tým aj udržateľnosť prevádzkovania ambulantných pohotovostí.
Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva. Rezort ich navrhol potom, čo vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť.


Štítky :

Onedlho pediatri nebudú stíhať vyšetriť všetky naše deti a rodičia by sa mali vzdelávať, aby zvládli manažovať niektoré základné ochorenia.

Zdravie detí je bezpochybne spoločnou prioritou rodičov a pediatrov. Starostlivosť o deti a ich zdravie si vyžaduje nielen odborný pohľad, ale aj úzku a dobrú spoluprácu medzi pediatrami a rodičmi.