lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Zdravie: ŠÚKL sťahuje z trhu liek Egilok na liečbu vysokého krvného tlaku Bratislava 5. júla (TASR) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu liek ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Piatok, 05.07.2019 Prečítané: 1362x Zobrazené: 553538x categoryZaujímavosti

Bratislava 5. júla (TASR) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu liek Egilok na liečbu vysokého krvného tlaku. Dôvodom je podozrenie na výskyt tabliet Egilok 50 mg v balení lieku Egilok 25 mg. Užitie tablety s väčšou silou môže znamenať pre pacientov zdravotné riziko. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.ŠÚKL vyzýva užívateľov Egiloku, aby si svoje tabletky skontrolovali. Tabletky Egilok 25 mg majú na jednej strane štvrtiacu čiaru a na strane druhej písmeno „E“ s číslom „435“, zatiaľ čo tablety Egilok 50 mg majú na jednej strane poliacu čiaru a na druhej strane písmeno „E“ s číslom „434“.ŠÚKL zároveň vyzýva pacientov, aby si skontrolovali číslo šarže lieku na obale. Z trhu sa sťahuje šarža číslo 2230N0518. Balenia s touto šaržou je nutné vrátiť do lekárne, kde budú vymenené za balenie s inou šaržou lieku. Lekárne akceptujú aj otvorené balenia s chýbajúcimi tabletami.Ak sa v balení vyskytnú tablety so štvrtiacou čiarou, tak je možné ich bezpečne užívať. Tablety s poliacou čiarou majú pacienti rozpoliť a užiť polovicu tablety. V prípade, že sa v balení vyskytnú oba typy tabliet, je potrebné užívať do výmeny v lekárni iba 25 mg tablety.

Štítky :

Európsky týždeň proti rakovine

Liga proti rakovine je tu pre onkologických pacientov, ich rodiny, aj pre zdravú populáciu už 30 rokov. Ako aktívny dlhoročný člen ECL (European Cancer Leagues) so zastúpením priamo v Boarde ECL sa zúčastňuje stretnutí, iniciatívne sa zapája do komunikácie, preto má možnosť prinášať najnovšie správy súvisiace s onkologickou oblasťou nadnárodne.