lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Zdravie: Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy Bratislava 3. marca (TASR) - Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Nedeľa, 03.03.2024 categoryZaujímavosti

Bratislava 3. marca (TASR) - Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny. Uviedla to predsedníčka sekcie Sclerosis multiplex pri Slovenskej neurologickej spoločnosti Marianna Vitková. Urobila tak na tohtotýždňovej konferencii venovanej ochoreniu.
"Presnú príčinu týchto pohlavných rozdielov nevieme, ale predpokladá sa, že za to budú zodpovedať práve pohlavné hormóny," priblížila. Poukázala pritom na to, že ak sa ochorenie diagnostikuje u detí pred nástupom puberty, je pomer medzi chlapcami a dievčatami rovnaký. "Až nástupom hormonálnych zmien sa pomer obracia v neprospech žien," doplnila.
Pri skleróze multiplex sa preto podľa Vitkovej objavuje aj otázka plánovania gravidity. Pripomenula, že tehotenstvo sa pri chorobe niekoľko rokov dozadu považovalo za rizikové. Niektoré pacientky boli podľa jej slov od založenia rodiny odrádzané. "Dnes už vieme, že ak je tehotenstvo správne naplánované, čiže s pacientkou preberieme možnosti liečby a naplánujeme graviditu do obdobia, keď je ochorenie pod kontrolou a stabilné, je jeho priebeh, ako aj priebeh popôrodného obdobia bez zásadnejších vplyvov na matku či novorodenca," uzavrela.
Skleróza multiplex je chronické ochorenie centrálneho nervového systému. Poškodzuje mozog a miechu pacienta. Presná príčina nie je objasnená. Medzi najčastejšie príznaky patrí optická neuritída, teda zápal zrakového nervu. Ochorenie sa môže okrem iného prejavovať aj svalovou slabosťou jednej či viacerých končatín, poruchami rovnováhy či citlivosti.


Štítky :

B. Bystrica: Rooseveltova nemocnica otvorila Vakcinačné centrum proti vírusu HPV

Banská Bystrica 11. apríla (TASR) - Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici otvorila vo štvrtok prvé ...