lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Známy problém citlivých zubov: Ako s ním bojovať? Leto je obdobím vychladeného piva, koktailov s ľadom alebo zmrzliny. Nemôžete si ale nič z ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Piatok, 02.08.2018 categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Citlivosť zubov nie je našťastie natoľko závažný alebo neriešiteľný problém. Je to jedna z najčastejších komplikácií, ktoré so zubami ľudia majú. Na Slovensku dokonca trápi takmer polovicu populácie.

Čo stojí za citlivosťou zubov?

Za to, že si nemôžete v pokoji vypiť alebo zjesť čokoľvek, čo je studené, môže odhalená zubovina (tzv. dentín). Tá má na sebe dentínové kanáliky, ktoré pri podráždení aktivujú nervové zakončenia. Preto tá nepríjemná bolesť. U zdravých zubov sa zubovina nachádza až pod zubnou sklovinou.

Kedy dochádza k odhaleniu zuboviny? Príčin môže byť hneď niekoľko. Tou najčastejšou je, že si zubnú sklovinu ztenčíte používaním zlé techniky čistenia zubov. Ak teda používate tvrdú zubnú kefku a ešte používate horizontálny pohyb pri čistení, tak citlivým zubom idete veľmi dobre naproti. Ďalšou príčinou môže byť naleptanie zubnej skloviny kyselinami v nápojoch a potravinách, pričom následne dôjde k jej erózii. Výnimočne sa dá so stenčenou zubnou sklovinou alebo odhaleným dentínom narodiť, ale často k tomuto nedochádza. Takto spôsobená citlivosť zubov je dlhodobá a je potreba aj predchádzať jej príčinám. Stretnúť sa môžete aj s krátkodobou citlivosťou, tá je následkom bielenia zubov, však taká citlivosť zvyčajne sama vymizne.

Ako zmierniť alebo vyliečiť citlivosť zubov?

Keď trpíte citlivosťou zubov, môže sa Vám to v tú chvíľu javiť ako neriešiteľný problém. Ale nie je to pravda. V prvom rade začnite s používaním špeciálnych gélov na zníženie citlivosti zubov. Buď obsahujú vyššie množstvo fluoridov, alebo vápnika, a tým pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu. Najrozšírenejším gélom tohto typu je Elmex Gelée, ktorý je bežne k dostaniu v lekárňach. Zástupcom z oblasti gélov s vápnikom je potom GC Tooth Mousse, ktorý je možné používať dlhodobo.

Ak máte závažnejší problém, ktorý nepomôžu riešiť bežne dostupné gély, bude potrebné obrátiť sa na zubného lekára. Na odhalený dentín Vám môže aplikovať fotokompozitnú hmotu. V tomto prípade sa však nanáša len v tenkej vrstve a zub sa v mieste nebrúsi. Pokiaľ dôjde k použitiu tzv. biele výplne, miesto umiestnenia už sa zbrúsiť musí. Krajným riešením môže byť ešte vybratí nervov zo zubov, ale pristupuje sa k nemu veľmi výnimočne.

Lepšie je problému predchádzať

Aj u citlivých zubov rovnako ako u iných zdravotných problémov platí, že by sme problémom mali skôr predchádzať. U citlivých zubov je potrebné najskôr osvojiť si správnu techniku čistenia zubov, používať mäkké kefky a dodržiavať také princípy, ako že po kyslom jedle si vypláchnete ústa vodou a nebudete si ihneď čistiť zuby, aby ste si sklovinu nepoškodili.

Zdroj: www.nazuby.eu

Štítky :