lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Kúpele Číž, 98043 Číž

Popis

Prírodné jódové kúpele Číž, a.s. majú za sebou viac ako storočnú históriu. Význam kúpeľov je založený predovšetkým na prírodnej jódovej liečivej vode. Liečivými účinkami vody a balneologickou hodnotou prírodných prameňov sa čížsky prameň zaraďuje medzi najvzácnejšie v Európe. Je najbohatší na soli, jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách nachádzajú zriedkavo. O tom, že čížska liečivá voda patrí medzi ojedinelé svetové unikáty svedčia aj viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Z nich najvzácnejší je certifikát z výstavy v Bruseli v roku 1879 a strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Luis v USA. Kúpele sú zamerané na liečbu dospelých a detí pri neurologických ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu, chorôb ciev a stavoch po ich operáciách. Čížska liečivá voda má priaznivé účinky i pri liečbe sklerózy multiplex. Výborné výsledky sa dosahujú pri liečbe pohybového aparátu detských pacientov, pri problémoch s nevyvinutým bedrovým krčkom i pri deťoch so skoliózou. Vo vlastnom areáli je poskytovaná aj hipoterapia - jazda na koníkoch.
Podnebie kúpeľov patrí do teplej až mierne teplej klimatickej oblasti s veľkým počtom slnečných dní. Nížinný charakter okolia kúpeľov pôsobí relaxačne a klimatické pomery sú vhodné aj pre helioterapiu. Liečebný komplex je vsadený do celoročne udržiavaného parku, ktorý poskytuje príležitosti na prechádzky a oddych po liečebných procedúrach. V rámci balneoterapie sa poskytujú klientom všetky liečebné procedúry prináležiace k jednotlivým indikáciam – minerálne kúpele, vodoliečba a masáže, elektroliečba, fyzioterapia.

Účinok jódu na ľudský organizmus
Nedostatok jódu v organizme sa prejavuje poruchami štítnej žľazy- strumou a hypotyreózou /poruchami telesného a duševného vývoja/. Jód priamym účinkom a prostredníctvom hormónov štítnej žľazy zasahuje do metabolizmu tukov, cukrov, bielkovín, znižuje koncentráciu cholesterolu v sére, spomaľuje vznik arteriosklerózy, bobtnavým účinkom na kolagénne a elastické štruktúry cievnej steny spôsobuje ich vazodilatáciu (rozšírenie), zlepšuje prekrvenie, napomáha hojeniu rán, pôsobí protizápalovo, zmierňuje bolestivé opuchy v puzdre a ligamentóznom aparáte, spomaľuje degeneratívne procesy chrbtice a kĺbov. Má antiseptický a dezinfekčný účinok.

V priebehu kúpeľnej liečby sa jód absorbuje:
- kožnou cestou/( vaňové kúpele)
- sliznicou dýchacích ciest ( inhalácia )
- sliznicou tráviaceho ústrojenstva ( krenoterapia )

Kúpeľná liečba

V kúpeľoch Číž sa liečia choroby
- obehového ústrojenstva
- nervové choroby
- choroby pohybového ústrojenstva
- choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou

Adresa a kontakt kúpeľov

, 98043 Číž
Telefón: +421 (47) 5593133-4
Telefón: +421 (47) 5593681-2
Web: www.kupeleciz.sk
E-mail: kupeleciz@kupeleciz.sk

ČO LIEČI HYPERBARICKÝ KYSLÍK ?

Hyperbarickej oxygenoterapii je v posledných rokoch vo svete venovaná veľká pozornosť. Jej použitie je často indikované vtedy, keď už ostatné terapeutické metódy zlyhali. Hyperbarická oxygenoterapia je liečebná metóda, ktorá často prekvapivo rýchlo zlepší vážny zdravotný stav pacientov.