lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Zaujímavosti zo zdravotníctva - Lekari.sk / strana 3 Pravidelne aktualizované lekárske spravodajstvo zo Slovenska a zahraničia.

Vložiť PR článok
Lekarne.sk

Zdravie: Pľúca veľmi ľahko prijímajú škodliviny, najviac ich ohrozuje fajčenie

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Bratislava 30. júla (TASR) – Najviac ohrozuje pľúcne zdravie človeka fajčenie. Pľúca totiž komunikujú s vonkajším prostredím pľúcnymi mechúrikmi, ktorých plocha je asi 70 metrov štvorcových. Plocha kože na ľudskom tele je pritom menej ako dva metre štvorcové.

Lekarne.sk

MZ SR: A. Kalavská predložila reformu nemocníc ako ústavný zákon

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Bratislava 30. júla (TASR) - Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) predložila návrh reformy slovenských nemocníc formou ústavného zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Ministerstvo avizovalo, že reforma si vyžiada ešte novelizáciu viacerých zákonov a vládnych nariadení. Šéfka rezortu chce, aby sa na projekte stratifikácie dohodlo celé politické spektrum, na...

Lekarne.sk

OSZZS: V pondelok skolabovalo z tepla 69 ľudí

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Bratislava 30. júla (TASR) - V pondelok (29. 7.) skolabovalo z tepla 69 ľudí. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. "Najviac pacientov (14) potrebovalo pomoc v Prešovskom kraji, najmenej v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji, v ktorých zhodne skolabovali štyria pacienti," priblížila Krčová.

Lekarne.sk

Nemecko plánuje rozšíriť očkovaciu povinnosť voči osýpkam

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Berlín 15. júla (TASR) - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) plánuje v stredu predložiť vláde doplnený návrh zákona o očkovacej povinnosti proti osýpkam. Podľa nového návrhu by sa mala táto povinnosť vzťahovať aj na ubytovacie zariadenia pre utečencov, opatrovateľky detí či zamestnancov škôlok, uviedla v nedeľu hovorkyňa ministerstva, čím potvrdila ...

Lekarne.sk

Polícia: Znalosť vodičov z poskytovania prvej pomoci sa v Košickom kraji nelepší

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Košice 12. júla (TASR) - Úroveň znalostí vodičov z poskytovania prvej pomoci sa nelepší. Skonštatovalo to Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach po tohtotýždňovej dopravno-preventívnej akcii Bezpečné letné prázdniny. Krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová tiež TASR informovala, že svoju autolekárničku nemalo v poriadku približne 20 percent skontrolovaných vodičov.

Lekarne.sk

Zdravie: ŠÚKL sťahuje z trhu liek Egilok na liečbu vysokého krvného tlaku

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Bratislava 5. júla (TASR) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu liek Egilok na liečbu vysokého krvného tlaku. Dôvodom je podozrenie na výskyt tabliet Egilok 50 mg v balení lieku Egilok 25 mg. Užitie tablety s väčšou silou môže znamenať pre pacientov zdravotné riziko.

Lekarne.sk

Zdravie: Príznaky náhlej CMP spozoruje aj laik, rizikom sú tiež horúce letné dni

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Banská Bystrica 5. júla (TASR) – Horúce letné dni, aké zažívame v tomto období aj na Slovensku, sú veľkým rizikovým faktorom pre vznik náhlej cievnej mozgovej príhody (CMP), rovnako ako nadváha, fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka. Podľa Vladimíra Donátha, prednostu II. Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, jej príznaky dokáže spozorovať...

Lekarne.sk

Slovenská lekárnická komora obnovuje projekt Magistraliter

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Bratislava 5. júla (TASR) - Slovenská lekárnická komora (SLeK) obnovuje projekt Magistraliter. Ako pre TASR priblížil prezident komory Ondrej Sukeľ, základnou myšlienkou a cieľom projektu je podporiť individuálnu prípravu liekov vo verejných lekárňach. Na webovej stránke Magistraliter.

Lekarne.sk

MZ SR: Robíme všetko pre to, aby v systéme bolo toľko peňazí, koľko reálne treba

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Bratislava 26. júna (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že robí všetko pre to, aby bolo v systéme slovenského zdravotníctva toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. Rovnako hovorí, že podmienky zdravotníkov na ich prácu sa snaží postupne zlepšovať tak, aby pacienti dostávali kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Rezort tak reagoval na stredajšie vyhlásenie opozičného hnutia OĽaNO, ktoré...

Lekarne.sk

UNDOC: V roku 2017 užívalo drogy 5,5 percenta svetovej populácie

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Viedeň 26. júna (TASR) - V roku 2017 užívalo marihuanu, kokaín, ópium a syntetické drogy okolo 271 miliónov ľudí na celom svete. Ide o 5,5 percenta svetovej populácie vo veku 15-64 rokov, uvádza Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) so sídlom vo Viedni vo svojej najnovšej výročnej správe zverejnenej v stredu. Najčastejším typom užívanej drogy je marihuana a za najnebezpečnejšie drogy sú v ...

B. Bystrica: Onkochirurg Ivan Turčan sa stal top lekárom vo svojom odbore

Banská Bystrica 9. októbra (TASR) – Výnimočnou lekárskou osobnosťou a top lekárom v kategórii chirurgia sa stal primár banskobystrického onkochirurgického oddelenia Mammacentra sv. Agáty Ivan Turčan. Víťazstvo vo svojom medicínskom odbore získal v uplynulých dňoch v ankete odborného týždenníka Zdravotnícke noviny, v ktorej hlasovali odborníci a čitatelia.